5 najlepszych aktywności dla kobiet w ciąży

Jeśli ciążą przebiega prawidłowo, mama i dziecko czują się dobrze, a lekarz nie widzi przeciwwskazań kobieta w ciąży może, a nawet powinna być aktywna fizycznie.

kobieta nad morzem


Podziel się na


Sport w ciąży wpływa niezwykle pozytywnie na organizm – szybciej wracamy do formy po porodzie, ujędrniamy skórę, odprężamy się… Problem polega jednak na tym, która aktywność jest najlepsza dla kobiet w ciąży? My wskazujemy pięć godnych polecenia.

Sport w ciąży

Ciąża to nie choroba! Powiedzenie niby wyświechtane i słyszane dziesiątki razy, ale wciąż warto je powtarzać. Przyszłe mamy często słyszą bowiem od otoczenia, znajomych i rodziny, że powinny przede wszystkim odpoczywać, nie forsować się i absolutnie uważać na siebie. Tymczasem, jeśli ciążą przebiega prawidłowo, aktywność fizyczna jest w tym okresie jak najbardziej wskazana! Ma wiele plusów, m.in.:

  • poprawia samopoczucie,
  • sprawia, że po porodzie łatwiej wrócić do dawnej sylwetki,
  • wzmacnia mięśnie, także te, które będą pomocne przy porodzie,
  • zapewniają spokojny sen,
  • zapobiegają obrzękom i żylakom,
  • łagodzi bóle kręgosłupa,
  • ujędrnia skórę.
kobieta w ciąży podczas joggingu

Najlepsze aktywności dla kobiet w ciąży

Oczywiście sport sportowi nierówny, przyszła mama nie powinna decydować się na dowolną aktywność, lecz taką, która będzie bezpieczna. Przedstawiamy subiektywny wybór pięciu najlepszych (kolejność przypadkowa).

Pływanie

Pływanie to fantastyczna aktywność fizyczna, która nie niesie ze sobą żadnego ryzyka dla kobiet w ciąży, gdyż nie obciąża stawów. Basen to przede wszystkim ogromny relaks i odprężenie, a także ulga dla kręgosłupa. Jeśli odczuwasz bóle, przede wszystkim w odcinku lędźwiowym, szyi i w krzyżu – pływanie okaże się doskonałym rozwiązaniem. Poza tym, dzięki wyporności wody, poczujesz się po prostu o wiele lżejsza. Wśród mnóstwa zalet pływania można jeszcze wymienić poprawę krążenia, przemiany materii oraz funkcjonowania układu oddechowego i ujędrnienie skóry. Bezsprzeczną zaletą pływania jest także to, że można je uprawiać przez całą ciążę. Uwaga – nie nurkuj i wyjdź z wody jeśli zaczniesz odczuwać jakikolwiek dyskomfort. Zawsze warto skonsultować się także
z lekarzem prowadzącym ciążę.

Jak pływać? Na początku najlepiej żabką, a od około czwartego miesiąca – na plecach. Żeby wzmocnić nogi rób „rowerek” trzymając się deski lub brzegu. Pływaj regularnie, najlepiej trzy razy w tygodniu.

Aqua aerobic

Można pójść o krok dalej i zapisać się na Aqua aerobic, czyli specjalne zajęcia w wodzie. Ich różnorodność jest ogromna, od lekkich zajęć wzmacniających, poprzez te bardziej wymagające, po tzw. Aqua Cycling czyli rowerki w wodzie. Na które zajęcia powinny zdecydować się Panie oczekujące dziecka? Przede wszystkim takie przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży – ćwiczenia są przeznaczone typowo dla kobiet ciężarnych. A jeśli nie ma ich w grafiku basenów czy klubów fitness w Twojej okolicy, co wtedy? Wtedy najlepiej skonsultować się z personelem basenu, który wskaże te zajęcia z oferty, które będą odpowiednie.

kobieta w ciąży na basenie

Specjalne zajęcia fitness lub ćwiczenia dla kobiet w ciąży

Według Karoliny Ciurki-Baster, trenerki personalnej i instruktorki z sieci klubów Fitness Platinium®, która dobrze zna się na tematyce ćwiczących przyszłych mam (ukończyła m.in. kurs „Aktywne 9 miesięcy”) rodzaj oraz stopień intensywności ćwiczeń w trakcie ciąży zależy od tego, czy kobieta już wcześniej uprawiała aktywność fizyczną, czy też chce dopiero zacząć. W tym pierwszym wypadku, Panie, według Karoliny, mogą chodzić na każde zajęcia oprócz tych, na których dużo się skacze. Ważne jest, aby nie przekraczały tętna 140, a w momencie kiedy będzie już widoczny brzuszek powinny zrezygnować z ćwiczeń w leżeniu na brzuchu i unikać ćwiczeń na mięśnie proste brzucha.

Co powinny ćwiczyć przyszłe mamy? Całe ciało! Muszą wzmacniać kręgosłup, nogi, mięśnie brzucha, dno miednicy, klatkę piersiową… – wylicza Karolina i dodaje, że rewelacyjnymi zajęciami dla Pań w ciąży są te prowadzone na dużych piłkach. A jeśli wcześniej nie ćwiczyłaś? Najlepiej poczekać do końca pierwszego trymestru. Ważna jest także zgoda od lekarza ginekologa dlatego, iż organizm nie jest przystosowany do wysiłku.

Jeśli wolisz ćwiczenia na siłowni, najlepiej rób to pod okiem odpowiednio wykwalifikowanego trenera – on zadba o to, abyś nie zrobiła sobie krzywdy.

Pilates, Joga, rozciąganie

Ćwiczenia tzw. mentalne, czyli Pilates, Joga, Stretching (rozciąganie) są polecane kobietom w w ciąży. Dlaczego? Na Pilatesie wzmacniamy mięśnie kręgosłupa i bardzo często łagodzimy bóle krzyża, na które skarżą się Panie w ciąży. Joga z kolei świetnie rozciąga – wymienia zalety trenerka Karolina. Jeśli dodać do tego niesamowite odprężenie po każdych zajęciach tego typu, ich miejsce w naszym zestawieniu staje się oczywiste.

Marsz, nordic walking

Nordic walking, czyli marsz przy użyciu specjalnych kijów połączony z ruchami rąk, jakie znamy z jazdy na nartach (odpychanie się od ziemi) to sport polecany kobietom w ciąży wyjątkowo gorąco. Można go uprawiać w każdej fazie ciąży i nie ma żadnych przeciwwskazań, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Co jest tak wyjątkowego w nordic walking? Dzięki użyciu kijów i odpychaniu się od ziemi angażujemy więcej mięśni, w tym mięśnie grzbietu, ramion, brzucha. Spalamy także więcej kalorii niż podczas „zwykłego” marszu.

Jednak ten standardowy marsz jest także świetną formą rekreacji. W ciąży warto spacerować jak najwięcej (nieważne czy z kijkami, czy bez) – to pozwoli szybciej wrócić do formy po porodzie, odpręży i wzmocni ciało.