Testy ciążowe są domową metodą wczesnego wykrywania zapłodnienia i powstania zarodka. Jak działają? Sprawdzamy!
Testy ciążowe opierają się na wykrywaniu obecności gonadotropiny kosmówkowej – hormonu wytwarzanego przez część trofoblastu (tzw. syncytiotrofoblast), pojawiającego się w moczu około siódmego do dziesiątego dnia po zapłodnieniu.
Jak przeprowadzać prawidłowo test ciążowy?
W większości przypadków zakupione w aptece testy ciążowe zawierają bardzo dokładną i zrozumiałą instrukcję użycia testu. Z samego rana należy oddać niewielką porcję moczu do plastikowego pojemnika lub kubeczka jednorazowego. Następnie w zależności od tego, z jakim testem mamy do czynienia, należy umieścić kilka kropli moczu na pasku testowym.
UWAGA: w dniu badania nie należy spożywać płynów, aż do momentu przeprowadzenia badania.
Tester zaopatrzony jest w dwa okienka – duże i małe. Pojawiający się w małym okienku po około 3 minutach niebieski kolor świadczy o tym, że test został przeprowadzony prawidłowo. Należy odczekać następne kilka minut i odczytać kolor z okienka dużego. Pojawiający się w większości testerów kolor niebieski oznacza, że jesteś w ciąży.

Co powinnaś zrobić, gdy test ciążowy jest dodatni?
Jeżeli w dużym okienku pojawi się niebieski kolor możesz być niemal pewna, że jesteś w ciąży. Ostateczne potwierdzenie uzyskasz jednak od lekarza, z którym powinnaś się skontaktować. Stuprocentowe potwierdzenie ciąży po kilku tygodniach od zapłodnienia otrzymujemy na podstawie np. potwierdzenia obecności płodu w badaniu USG, wybadaniu płodu ręką przez położnika, stwierdzeniu tętna płodu oraz akcji serca.
Kiedy test ciążowy „kłamie”?
Kobiety wykonujące testy ciążowe muszą pamiętać o pewnych statystykach. Mianowicie 89-97% dodatnich testów potwierdza obecność ciąży. W pozostałych przypadkach ciąża nie zostanie potwierdzona testem. Dodatkowo zdarzają się tzw wyniki fałszywie dodatnie, czyli pojawia się informacja na teście, że kobieta jest w ciąży, a faktycznie ciąży nie ma.
Kiedy tak się zdarza? W przypadkach ciąży pozamacicznej, pozostałości łożyska po przebytej ciąży, w okresie przekwitania (kiedy wzrasta poziom gonadotropin przysadkowych).