Czy w ciąży można się malować?

Czy w ciąży można się malować? Oczywiście, że tak! Poznaj zasady, którymi warto kierować się dobierając dla siebie kosmetyki kolorowe na czas ciąży.

kobieta robi makijaż drugiej kobiecie


Podziel się na


Makijaż a ciąża

Wiele kobiet będących w ciąży nie chce rezygnować z makijażu. To całkowicie zrozumiałe – w końcu został stworzony po to, aby kobiety eksponowały to, co piękne i ukrywały to, co wymaga według nich ukrycia. Ciąża to natomiast czas, w którym wiele Pań czuje się źle we własnej skórze – ich cera wariuje, mogą pojawić się przebarwienia czy wypryski. To wszystko wywołuje spory dyskomfort. Aby wykonywać bezpieczny dla cery makijaż „ciążowy” wystarczy pamiętać o pewnych istotnych kwestiach.

Po pierwsze: wybieraj hipoalergiczne

Podstawową zasadą, jaką należy się kierować dobierając kosmetyki do makijażu, które posłużą nam w trakcie ciąży jest stawianie na łagodność. Warto wybierać produkty hipoalergiczne, delikatne dla skóry. Cera przyszłych mam staje się bowiem, przez działanie hormonów, o wiele bardziej wrażliwa na skład różnych kosmetyków. To, co do tej pory działało idealnie może zupełnie się nie sprawdzać i podrażnić cerę. Właśnie dlatego warto dobrze jest poszukać łagodnych alternatyw i sprawdzać skład wszystkich produktów. Na szczęście coraz więcej firm oferuje hipoalergiczne kosmetyki – m.in. tusze do rzęs, pudry czy podkłady.

Po drugie: najpierw – wypróbuj

Kolejną istotną kwestią dotyczącą doboru kosmetyków do makijażu w ciąży jest ich testowanie przed zakupem. Nie kupuj od razu pełnowymiarowego opakowania podkładu czy pudru. Najpierw skorzystaj z próbek i sprawdź, jak na kosmetyk zareaguje Twoja skóra. Dzięki temu unikniesz wydawania pieniędzy na coś, co kompletnie się nie sprawdzi.

kosmetyki do makijażu

Po trzecie: poznaj swoich sprzymierzeńców

Dobry podkład

Czyli taki, który po pierwsze, nie podrażni, a po drugie – jest dopasowany do aktualnych potrzeb cery. Nie powielaj schematów sprzed ciąży. Nawet jeśli miałaś cerę normalną lub suchą, to nie znaczy, że taka pozostanie. Może zacząć się przetłuszczać, a wtedy trzeba zaopatrzyć się w podkład mający właściwości matujące. Warto wypróbować podkłady mineralne, które są zdecydowanie zdrowsze niż te drogeryjne, mają o wiele bardziej przyjazny skład. Za podkładem rozejrzyj się także będąc w aptece – wiele z nich to produkty naprawdę dobrej jakości, które nie wyrządzą Twojej skórze krzywdy.

Produkty matujące

Kobiety w ciąży często mają problem z przetłuszczaniem się cery. Oprócz odpowiedniego podkładu warto zainwestować także w bazę pod makijaż (koniecznie hipoalergiczną, nakładaną na krem na dzień), puder matujący (możesz wypróbować bardziej naturalne opcje – puder ryżowy czy bambusowy są znane ze świetnych właściwości matujących) oraz chusteczki matujące, którymi usuniesz z twarzy nadmiar sebum w ciągu dnia.

Filtry SPF

A konkretnie podkład z filtrem to absolutna konieczność. SPF 5 czy 10 nie wchodzą w grę – to bardzo niska ochrona. Powinnaś używać minimum SPF 15-20. Dzięki temu uchronisz się przed powstaniem przebarwień. Pamiętaj też o dokładnym nałożeniu produktu na całą twarz.

Produkty do modelowania twarzy

Róż i bronzer- okażą się potrzebne, jeśli będziesz chciała ukryć fakt, że Twoja twarz w ciąży stała się bardziej pełna. Konturowanie może ją optycznie wyszczuplić. Pamiętaj – róż i bronzer nakładamy na puder.

Kosmetyki mineralne

Są przeciwstawiane drogeryjnej kolorówce, gdyż ich składy są naturalne, złożone, ze sproszkowanych minerałów. Nie zawierają konserwantów, olejów mineralnych, parabenów, sztucznych aromatów i barwników – czyli składników, które są często winne podrażnieniom cery. Dodatkowo, używane w mineralnych kosmetykach dwutlenek tytanu i tlenek cynku są naturalnymi filtrami przeciwsłonecznymi. Do wyboru mamy mineralne podkłady, pudry, korektory, bazy pod makijaż, róże, bronzery, cienie do powiek i wiele, wiele innych. Tych produktów nie znajdziesz jednak na drogeryjnych półkach, można je za to z łatwością zamówić przez Internet. Uważaj jednak – nakładania mineralnego podkładu przebiega zupełnie inaczej niż podkładów płynnych.

kosmetyki do makijażu na stole

Po czwarte: poznaj swoich wrogów

Podkłady przeciwzmarszczkowe

Producenci coraz częściej wzbogacają je różnymi substancjami, które mają wnikać w skórę i wygładzać zmarszczki. Oczywiście najczęściej to gruba przesada i chwyt marketingowy, ale jednak warto unikać tego typu produktów, gdyż mogą zawierać szkodliwe składniki chociażby w małych ilościach.

Ekstrakty z roślin

To generalnie bardzo pomocne składniki kosmetyków, ale w ciąży mogą spowodować uczulenie.

Silnie perfumowane kosmetyki

Składniki kosmetyków, które są odpowiedzialne za nadawanie im zapachu mogą uczulić i podrażnić. To jedne z najczęstszych winowajców, więc warto się ich wystrzegać.

Witamina C, retinol

To składniki coraz częściej dodawane do podkładów (szczególnie tych przeciwzmarszczkowych). Musisz na nie uważać, ponieważ mają działanie złuszczające. Będzie ono bardzo niekorzystne dla cery kobiet w ciąży, gdyż może spowodować powstanie przebarwień i podrażnień.

Kosmetyki o konkretnych kolorach

Nie są złe same w sobie, ale mogą zawierać substancje uczulające. Chodzi w szczególności o różowe i fioletowe cienie do powiek (zawierają karmin), a także te w odcieniu zielonym (tlenek chromu).