Ile kosztuje ciąża? Tyle wydają przyszłe mamy!

Ile wydają przyszłe mamy? Sprawdźmy to!

Ciężarna kobieta na plaży myśli ile kosztuje ciąża


Podziel się na


Posiadanie dziecka wiąże się ze zwiększonymi wydatkami. Te wydatki zaczynają się już w momencie zajścia w ciążę – badania, suplementy, ubrania składają się na całkiem niezłą sumę.  

Inaczej się nie da?

Nie ma możliwości, patrząc racjonalnie i chcąc zapewnić dziecku jak najlepszy rozwój, aby nie zwiększyć wydatków będąc w ciąży. Nawet bardzo oszczędzając i licząc się z kosztami, pewnych opłat po prostu nie unikniemy. Są to jednak wydatki bardzo potrzebne, a nie ciążowe fanaberie! Nawet nie biorąc pod uwagę wyprawki dla maluszka – przyszli rodzice na pewno zauważą, że z portfela miesiąc w miesiąc ubywa nieco więcej pieniędzy. Na co trzeba je przeznaczyć?

Wizyty u lekarza

Jeśli decydujemy się na prywatne wizyty, koszty będą oczywiście nieporównywalnie większe. Biorąc pod uwagę, że wizyt w czasie ciąży zwykle jest minimum 6-8, a podczas wielu z nich wykonuje się też badania USG, można śmiało założyć, że będzie to koszt minimum 1000 zł. Koszty będą się oczywiście różnić – w zależności od miejsca, a także „prestiżu” danego lekarza.

Na same wizyty u lekarza, nie licząc dodatkowych badań krwi, prenatalnych i innych, wydałam myślę lekką ręką prawie 1500 zł. Może to kwestia miasta, może to kwestia lekarza, nie wiem. Tego wydatku akurat wtedy nie odczułam aż tak bardzo. Dopiero teraz dodając to wszystko można się przerazić – wspomina Karolina, rodowita krakowianka i mama rocznego Kubusia.

Uśmiechnięta kobieta

Badania

Nikogo nie zaskoczy chyba ilość badań, jakie należy wykonać w czasie ciąży. Jest ich cała masa! Oczywiście jeśli chodzimy do lekarza z NFZ, również badania na które kieruje w większości będą za darmo. Jednak nie oszukujmy się – mało kto, nawet korzystając z lekarza NFZ, wykonuje wszystkie badania bezpłatnie. Czasem dopłaca się do prywatnie wykonywanych badań ze względu na wygodę, szybkość, bliskość miejsca zamieszkania…

Na jakie koszty trzeba się wtedy nastawić?

  • USG genetyczne – około 250 zł;
  • USG 3D, 4D – około 250 zł
  • test PAPP-A lub test potrójny – każde z tych badań to koszt ok. 250 zł;
  • badana laboratoryjne (m.in. morfologia, mocz, grupa krwi, cytologia, glukoza, przeciwciała różyczki, toksoplazmozy, HIV, WR, hormony…) – jest ich cała masa, jedne są bardzo tanie, inne nieco droższe. W sumie będzie to koszt co najmniej kilkuset złotych.
  • wizyta u stomatologa – „przegląd” kosztuje około 100 zł.

Suplementy diety

Klasyczny zestaw dla kobiet w ciąży zawiera kwas foliowy, DHA, jod, witaminę D. Ich ceny różnią się w zależności od producenta, jednak przy zażywaniu kilku rodzajów suplementów będzie to wydatek rzędu około 500-600 zł przez okres całej ciąży.

Kobieta w ciąży w morzu

Bielizna i ubrania

Wiele popularnych sieciówek ma specjalne ubrania dla kobiet w ciąży. Ich ceny nie różnią się znacząco od cen „zwyczajnych” ubrań, tak więc za spodnie zapłacimy około 130 zł, za sukienkę podobnie. Topy i koszulki to koszt przeciętnie od 40 do 70 złotych.

Karolina wspomina swój najbardziej „szalony” ciążowy zakup. Był to… biustonosz. – Nie wydawałam dużo na ubrania ciążowe, polowałam na wyprzedaże, kilka rzeczy wzięłam od siostry. Ale to na co wydałam dużo to był biustonosz. Mam naprawdę spory biust naturalnie, więc każdy może sobie wyobrazić jakie to w ciąży było utrudnienie. Dlatego wydałam więcej, bo ponad 200 zł, ale nie żałuję, bo myślę że to zdecydowanie poprawiło mój komfort w tamtym czasie.

Kosmetyki

W tym miejscu oddamy głos Agnieszce, która na kosmetykach zna się dobrze z racji wykonywanego zawodu: – Pracuję w przemyśle kosmetycznym, dlatego akurat do pielęgnacji ciała w czasie ciąży naprawdę się przyłożyłam. Mam tendencję do rozstępów, a skórę normalnie dość suchą więc nie jest to najgorsza kombinacja. Kupowałam kosmetyki jakościowo dobre, choć może nienależące do tych najtańszych. W moim przypadku wolałam jednak wydać więcej na sprawdzone kosmetyki z dobrym składem.

Czego używała i ile płaciła?

  • specjalna mieszanka olejków do ciała – ok. 60 zł, wystarczył jednak na bardzo długo – takie kosmetyki są wydajne, wystarczy niewielka ilość, a warto wmasowywać je w newralgiczne miejsca, jak brzuch, uda, piersi.
  • bogate masło do ciała – mocno łagodzące i nawilżające, bez agresywnej kompozycji zapachowej – 70 zł.
  • krem do pielęgnacji biustu – 50 zł
  • krem przeciw rozstępom – 40 zł
  • łagodny peeling do ciała – 45 zł

A Wy drogie Mamy, prowadziłyście takie „ciążowe” rachunki? Wiecie, ile finansowo kosztowała Was ciąża?