Najlepszy odstęp między kolejnymi ciążami

Podobno na drugą ciążę zdecydować się jeszcze trudniej, niż na pierwszą. A kiedy ten czas jest najlepszy? Sprawdzamy!

Najlepszy odstęp między kolejnymi ciążami


Podziel się na


Podobno na drugą ciążę zdecydować się jeszcze trudniej, niż na pierwszą. Kiedy wiemy już, jak w praktyce wygląda wychowanie i opieka nad dzieckiem, bierzemy na siebie ów obowiązek dobrowolnie i ze świadomością idących za nim konsekwencji. A na narzekania w stylu: nie wiedziałam, że to takie trudne, nikt już nie będzie reagował współczuciem…

Kiedy drugie dziecko?

Na pytanie, kiedy najlepiej zdecydować się na kolejną ciążę, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Podejmując tę decyzję należy mieć na uwadze zarówno względy medyczne, finansowe, zawodowe, jak i – te „psychiczne”. To, z jakich powodów rodzice decydują się na drugie dziecko jest w tej kwestii równie ważne, o ile nie najważniejsze. Dlatego, że tego pragną? Dlatego, że czują presję otoczenia? A może jedynie po to, by ich dziecko nie było jedynakiem? Zanim więc rozpoczniemy starania, warto rozważyć wszelkie za i przeciw, by nasza decyzja była w pełni świadoma i przemyślana.

Przeanalizujemy jedynie względy medyczne, bowiem okazuje się, że decydując się na kolejną ciążę zbyt pochopnie, możemy zaszkodzić nie tylko własnemu zdrowiu, ale i zdrowiu maluszka.

Odstęp między kolejnymi ciążami – kiedy jest za krótki

Badania zaprezentowane przez amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention) pokazują, że aż 1/3 kobiet decyduje się na podjęcie starań o drugie dziecko zbyt szybko. Zdaniem ekspertów czas pomiędzy kolejnymi ciążami powinien wynosić przynajmniej 18 miesięcy, czyli półtora roku (dawniej twierdzono, że optymalnym okresem między kolejnymi ciążami jest rok). Tyle czasu potrzeba, by organizm mógł się wystarczająco zregenerować i wrócić do całkowitej równowagi po zmianach, jakim uległ w czasie poprzedniej ciąży, porodu i połogu.

Co więcej, eksperci zauważają, że jeśli okres ten jest krótszy niż 18 miesięcy, wówczas wzrasta ryzyko komplikacji, takich jak:

kiedy kolejne dziecko

Ciąża, ogromne wyzwanie dla organizmu

Mimo, że ciąża dość solidnie daje się kobiecie we znaki, wystarczy jedno spojrzenie na tę maleńką istotkę, by świeżo upieczona mama zapomniała o wszelkich trudach – zarówno ostatnich kilkunastu godzin, jak i 9 poprzednich miesięcy. Tymczasem, organizm nie zapomina. A przynajmniej nie tak szybko…

Ciąża to dla niego ogromne wyzwanie, którego ślady nosi w sobie jeszcze długi czas po jej zakończeniu. W jej trackie następuje mnóstwo zmian i zaburzeń normalnych fizjologicznych procesów. Krążenie krwi w ciąży wzrasta o ok. 50 proc., zaś objętość krwi, jaką przepompowuje jedna z komór serca w ciągu minuty zwiększa się o ok. 40 proc. O tyle samo wzrasta pojemność oddechowa i minutowa płuc, zaś objętość nerek – rośnie o ponad 30 proc. Macica, która wcześniej ważyła ok. 70 g, zwiększa masę do ok. 1000, zaś przysadka mózgowa zwiększa objętość o ponad 100 proc. Nasila się krzywizna lędźwiowo-krzyżowa i przygięcie głowy, rośnie napięcie mięśni i więzadeł w środkowym oraz dolnym odcinku kręgosłupa, zaś zmiany hormonalne powodują nadmierne wydzielanie oraz zwiększoną podatność śluzówki na urazy, przekrwienie śluzówki i obrzęki.

Zdaniem ekspertów czas pomiędzy kolejnymi ciążami powinien wynosić przynajmniej 18 miesięcy

odstęp między kolejnymi ciążami

Odstęp między kolejnymi ciążami – kiedy jest za długi

Co ciekawe, eksperci zwracają też uwagę na to, że odstęp pomiędzy kolejnymi ciążami nie powinien być zbyt długi – najlepiej, jeśli nie będzie przekraczał 60 miesięcy, czyli 5 lat.