Nie zechcesz być jego Wendy – o syndromie Piotrusia Pana

Wendy to początkowo idealna towarzyszka Piotrusia Pana. Ale dlaczego pod koniec bajki Wendy wraca do normalnego świata…?

kobieta i mężczyzna z syndromem Piotrusia pana nad morzem


Podziel się na


Wendy obecna jest wtedy, kiedy Piotruś tego potrzebuje, przepełniona zachwytem nad Piotrusiem, matkująca mu, ale równocześnie nie stawiająca żadnych wymagań. Brzmi sielankowo, więc dlaczego pod koniec bajki Wendy wraca do normalnego świata…?

Piotruś umie oczarować

Piotrusia ciężko nie zauważyć w tłumie – jest głodny uwagi i podziwu, o który zabiega wśród otaczających go ludzi. Nierzadko lubuje się w sportach ekstremalnych, firmowych gadżetach, a także alkoholu. Piotrusie to zwykle niepoprawni imprezowicze, niezmiennie czujący potrzebę odprężenia się, dążący do swobody i wolności. Dowartościowują się poprzez zdobywanie kolejnych kobiet. Żyjąc z pasją, dobrze się bawiąc i będąc towarzyskim Piotruś nie ma problemu z oczarowaniem typowej przedstawicielki płci przeciwnej.

Czar w końcu pryśnie

Nawiązując bliższą relację z typowym Piotrusiem, z czasem przekonasz się, że pozostało w nim niewiele z interesującego 30-kilkuletniego mężczyzny. Całkiem prawdopodobne, że mentalnie w dalszym ciągu ma 15 lat. Jest skrajnym egoistą, a jego głównym celem w życiu zabawa. Boi się snucia planów i zaangażowania emocjonalnego w związek. Niemalże pewnym jest, że w chwili, gdy zaczniesz oczekiwać od niego więcej niż wspólnych wypadów na imprezę, Piotruś ewakuuje się, uciekając do świata fantazji i niezobowiązujących romansów.

kobieta i mężczyzna z syndromem Piotrusia pana przytulają się nad morzem

Jak zatrzymać przy sobie Piotrusia?

Recepta jest prosta – bądź jak Wendy w pierwszej części bajki. To nic wielkiego, wystarczy, że będziesz adorować i chwalić Piotrusia na każdym kroku, staraj się być opiekuńcza i zawsze atrakcyjna. Zapomnij o jakichkolwiek wymaganiach względem niego, Piotruś musi mieć czas na swoją zabawę i nie potrzebuje dorastać. Ty też nie dorastaj, żyjcie razem w iluzji cudownego związku opartego na beztroskiej zabawie i odsuwaniu problemów na bok. Wypluj słowa o dzieciach i stabilizacji, a najlepiej wykreśl je ze swojego słownika – życie jest za krótkie by miało stać się nudnym i pełnym stresu oraz zmartwień. Doskonale, jeśli odpowiada ci ten scenariusz, w innym razie ty pierwsza dokonaj ewakuacji do realnego życia.

Znaki szczególne Piotrusia Pana

Wbrew pozorom Piotruś nie jest typem trudnym do zdemaskowania. Cechuje się słomianym zapałem; zaczyna wiele przedsięwzięć nie kończąc żadnego, unika zobowiązań i nie dotrzymuje złożonych obietnic. Co typowe – zachowuje bardzo bliskie relacje z matką. Prawdopodobne, że pomimo dawno ukończonych studiów i samodzielnego mieszkania, w dalszym ciągu dostarcza jej skarpetki do wyprania, przy okazji wpadając na obiad. Matka to właściwie jedyna osoba, z którą liczy się Piotruś. W niektórych przypadkach równie istotna dla Piotrusia jest praca. Nic dziwnego – w końcu daje mu niezależność finansową, oraz zapewnia gadżety, do których przykłada tak ogromną wagę.

kobieta i mężczyzna z syndromem Piotrusia pana trzymają się za ręce

Skąd syndrom Piotrusia Pana?

Zdaniem psychologów, zjawisko syndromu Piotrusia Pana dotyczy najczęściej mężczyzn wychowywanych przez samotne matki, oraz wywodzących się z rodzin o zaburzonych rolach płciowych. Chłopiec wychowywany tylko przez kobietę nie posiada odpowiednich, męskich wzorców. W efekcie mama staje się najważniejszą osobą w jego życiu, przy tym nie posiadając predyspozycji do przekazania synowi pewnych typowo męskich ideałów i wartości. Z tego wynikają problemy z zaangażowaniem w związek z inną kobietą – w oczach Piotrusia traktowane jest to jak zdrada ukochanej rodzicielki.

Kiedy Piotruś wraca do normalnego świata?

Piotruś Pan zwykle umiera Piotrusiem Panem. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy 40-letni osobnik ocknie się ze swojego cudownego snu i zdaje sobie sprawę z tego, że jest nieszczęśliwy. Konfrontacja z rzeczywistością bywa bardzo bolesna, ale sporadycznie daje pozytywne efekty terapeutyczne. Przeciętna Wendy wierzy, że podobny skutek może wywołać moment, w którym Piotruś staje się ojcem i jest zmuszony przejąć odpowiedzialność za drugiego, mniejszego człowieczka. Niestety, Droga Wendy, nie ma na to żadnej gwarancji.