Pierwsza miesiączka po porodzie

Trudno powiedzieć, kiedy pojawi się pierwsza miesiączka po porodzie. Dla każdej kobiety powrót do płodności po porodzie wygląda inaczej. Oto kilka istotnych informacji na ten temat!

kobiety trzymające opakowania z tamponami


Podziel się na


Trudno powiedzieć, kiedy pojawi się pierwsza miesiączka po porodzie. Niektóre kobiety czekają kilka tygodni, inne nawet kilka miesięcy. U kobiet, które nie karmią piersią, miesiączka powinna pojawić się po zakończeniu połogu, czyli od 6 do 8 tygodni po porodzie. Jeżeli krwawienie nie pojawi się w tym czasie, warto skonsultować się z ginekologiem, który wykluczy ewentualne powikłania.

A co z kobietami karmiącymi naturalnie? Kobieta nie miesiączkuje, dopóki karmi piersią, a pierwszy okres pojawia się po 4 – 6 tygodniach po odstawieniu dziecka od piersi. To książkowa sytuacja. A jak jest w praktyce? Bardzo różnie.

Krwawienie w połogu – to nie miesiączka

W trakcie połogu, czyli w przeciągu pierwszych 6-ciu tygodni po porodzie, miesiączka nie powinna się pojawić. Nie powinna – nie oznacza jednak, że się nie pojawi. Takie przypadki się zdarzają, choć są naprawdę rzadkie. Krwawienie z dróg rodnych w tym okresie zazwyczaj oznacza plamienie z resztek po porodzie. Jest ono naturalnym zjawiskiem (to tzw. odchody połogowe), ale są przypadki, kiedy powinno skłonić do pilnej konsultacji z lekarzem. Chodzi o sytuację, kiedy krwiste odchody wracają po przerwie – najpierw stają się coraz mniej obfite, jaśniejsze i ustają, po czym pojawiają się na nowo. Jeżeli mamy do czynienia z taką sytuacją, należy skonsultować ją ze swoim ginekologiem, który wykluczy ewentualne problemy.

Miesiączka w czasie karmienia piersią

Ten mit nadal pokutuje, choć na szczęście wierzy w niego coraz mniej kobiet. To nieprawda, że karmienie piersią „chroni” przed miesiączką, a co za tym idzie, przed kolejną – na tym etapie raczej nieplanowaną – ciążą. Rzeczywiście w czasie karmienia prawdopodobieństwo, że okres się pojawi jest mniejsze, ale istnieje i trzeba mieć tego świadomość. Dlaczego mniejsze? Ponieważ w czasie laktacji kobiecy organizm wydziela prolaktynę – hormon odpowiedzialny za stymulację i utrzymanie produkcji mleka. Prolaktyna hamuje wydzielanie innego hormonu – FSH, odpowiedzialnego za dojrzewanie komórki jajowej i owulacji. Im częściej kobieta karmi, tym stężenie prolaktyny jest większe, a pojawienie się miesiączki – mniej prawdopodobne.

Jak zahamować płodność w czasie karmienia piersią?

By owe prawdopodobieństwo dodatkowo zmniejszyć, trzeba spełnić pewne warunki, m.in.

  • nie dokarmiać dziecka sztucznym pokarmem, nie dopajać go ani nie podawać smoczka;
  • karmić na żądanie, również w nocy;
  • karmić minimum 6 razy na dobę z przerwami nie dłuższymi niż 6 godzin;
  • karmić minimum 100 minut w ciągu doby.

Uwaga! Nawet te zasady nie dają 100-procentowej gwarancji, że miesiączka się nie pojawi. Co więcej, w części przypadków u kobiet pojawia się najpierw owulacja, a dopiero później miesiączka, dlatego przekonanie, że dopóki nie ma miesiączki, nie można zajść w ciążę, również jest błędne.

Jeśli okres wraca mimo karmienia piersią, zazwyczaj jest nieregularny i mało przewidywalny. Na uregulowanie miesiączki można liczyć dopiero po zakończeniu karmienia.

podpaska ozdobiona dźetami

Miesiączka po zakończeniu karmienia piersią

Jak już zostało wspomniane, „podręcznikowa” miesiączka wraca dopiero po odstawieniu dziecka od piersi. Jeżeli krwawienie nie pojawia się po 8 tygodniach od momentu pełnego odstawienia malca, warto skonsultować tę sytuację z ginekologiem, który wykluczy ewentualne nieprawidłowości. Należy przy tym zauważyć, że okres po porodzie często wygląda zupełnie inaczej niż wcześniej.

Miesiączka może być albo bardziej bolesna i obfita albo znacznie lżejsza – i w większości przypadków mamy do czynienia właśnie z tą drugą sytuacją. Niektóre kobiety zauważają, że miesiączki są bardziej obfite, ale trwają krócej. Taka zamiana z reguły jest naturalna i nie powinna niepokoić, ale warto zgłosić ją swojemu lekarzowi w czasie rutynowej wizyty.

Pamiętaj, że każda kobieta i jej ciało są inne, więc doświadczanie pierwszej miesiączki po porodzie może się różnić. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub obawy dotyczące miesiączki po porodzie, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub położną.