Trądzik niemowlęcy

Uciążliwe krostki i grudki w okolicach czoła, brody, nosa, policzków, zrogowaciały naskórek… Zmiany skórne widoczne szczególnie na twarzy są zmorą niejednego nastolatka.Podziel się na


Jak rozpoznać?

Mianem trądziku niemowlęcego określamy bezbolesną dolegliwość, jaka może pojawić się w pierwszych miesiącach życia dziecka. Objawia się ona pojedynczymi krostkami bądź grupami wyprysków. Krostki te pojawiają się w różnych miejscach, po czym zanikają i powstają w innych częściach twarzy, głównie na czole, nosie oraz na policzkach. W zależności od nasilenia schorzenia mogą być to grudki (okrągłe, twarde, wypukłe, czerwone), krosty (wykwity z ropą), zaskórniki (drobne, białe, z otworkiem w części środkowej, częściej zamknięte; zaskórniki otwarte są rzadsze, ciemne na szczycie, z otworkiem przez który wydostaje się łój i obumarłe komórki naskórka) lub torbiele ropne (przestrzeń na skórze wypełniona ropą).Trądzik jest bardziej widoczny w miejscach często ogrzewanych (np. na policzkach), tam krostki stają się czerwone. Dzieje się tak dlatego, że na skórze ochłodzonej (np. na świeżym powietrzu) krostki po prostu przybierają jej barwę. Trądzik niemowlęcy to stosunkowo częsta dolegliwość, bo dotyczy co piątego maluszka w wieku 1-12 miesięcy (głównie chłopców). Pewna przyczyna powstawania trądziku niemowlęcego niestety nie jest znana.

Trądzik noworodkowy i trądzik niemowlęcy

Możliwym powodem zmian skórnych jest nadmierne przegrzewanie organizmu malca. Jest to jednakże tylko możliwa, a nie – pewna przyczyna dolegliwości. W zależności od prawdopodobnej przyczyny schorzenia oraz wieku dziecka, można wyróżnić dwie postacie trądziku: noworodkowy oraz niemowlęcy. Trądzik noworodkowy pojawia się w pierwszych tygodniach życia, a nawet – już przy urodzeniu. Możliwe, że zmiany skórne są w tym przypadku efektem zwiększonego stężenia androgenów (hormony, które odpowiadają za męskie cechy organizmu, powodują zwiększoną aktywność gruczołów łojowych) w organizmie dziecka. Poziom androgenów u kobiety rośnie w czasie ciąży, dostają się więc one do organizmu dziecka wraz z substancjami odżywczymi oraz tlenem. Inna droga ich przenikania to pokarm matki (hormony dostają się do organizmu malca wraz z mlekiem w czasie karmienia). Poziom hormonów spada w przeciągu kilku miesięcy, schorzenie więc nie wymaga leczenia. Trądzik niemowlęcy pojawia się u starszych maluszków i w tym przypadku przyczyna dolegliwości rzeczywiście nie jest do końca jasna. Możliwym powodem zmian skórnych jest nadmierne przegrzewanie organizmu malca, ubieranie w kilka warstw ubrań itp. (zwiększona temperatura pobudza pracę gruczołów łojowych). Jest to jednakże tylko możliwa, a nie – pewna przyczyna dolegliwości.

Jak leczyć?

Kiedy na twarzy maleństwa pojawiają się jakiekolwiek zmiany, rodzicom natychmiast zapala się czerwone światełko. Czy to aby nie początek poważniejszej choroby? Czy zmiany znikną same, czy też wymagają leczenia? Czy aby trądzik nie pozostawi śladów na całe życie? Na szczęście w większości przypadków trądzik nie pozostawia żadnych śladów na buźce malca (z wyjątkiem torbieli ropnych, które są następstwem stanu zapalnego, więc po wygojeniu mogą pozostawić blizny). Ponadto, mimo spekulacji co do tego, że trądzik w dzieciństwie może utorować drogę do pojawienia się trądziku w czasie dojrzewania, nie ma ku temu żadnych wiarygodnych przesłanek. Trądzik u noworodków, jak już zostało wspomniane, nie wymaga leczenia. Podobnie rzecz ma się z trądzikiem niemowlęcym, a dokładnie z jego łagodną odmianą. Należy odpowiednio pielęgnować buźkę malca, przemywać ją 2 razy na dobę emolientami. Nie należy używać zbyt wielu kosmetyków, ponieważ mogą one niekorzystnie wpłynąć na stan skóry. Konsultacja z lekarzem umożliwi szybsze pozbycie się kłopotliwych wyprysków, być może zleci on podawanie antybiotyków (np. specjalnych maści z antybiotykiem). Konsultacji wymagają na pewno silne odmiany trądziku oraz zmiany trądzikowe, które nie ustępują po upływie około 6. miesięcy.