Brak apetytu w ciąży. Przyczyny i sposoby na brak smaku w ciąży!

Brak apetytu w ciąży? Tak, niektóre ciężarne dotyka brak smaku w ciąży lub nawet jadłowstręt w ciąży!

brak apetytu w ciąży


Podziel się na


Brak apetytu w ciąży? Przecież większość przyszłych mam narzeka na to, że jedzą za dwoje! A jednak – niektóre ciężarne dotyka brak smaku w ciąży lub nawet jadłowstręt w ciąży! Brak apetytu w ciąży – skąd się bierze i jak sobie z nim radzić? Sprawdzamy!

Jak wiadomo, prawidłowe przybieranie na wadze to jeden z elementów zdrowo przebiegającej ciąży. Przebywające w łonie matki dziecko nie jest w stanie czerpać pożywienia z innego źródła, jak właśnie od niej samej. Zadaniem przyszłej mamy jest więc regularnie dostarczanie maleństwu potrzebnych dla prawidłowego rozwoju składników odżywczych. Nie jest to jednak proste, kiedy występuje brak apetytu w ciąży. Pytanie, jak to możliwe, że kobieta, w której organizmie rozwija się nowe życie cierpi na brak apetytu w ciąży lub nawet jadłowstręt w ciąży?

Brak apetytu w ciąży w 1 trymestrze – przyczyny

Apetyt w ciąży może się różnić w zależności od jej momentu. Brak apetytu w ciąży w 1 trymestrze może wynikać z uciążliwych dolegliwości żołądkowych, z którymi zmaga się wiele ciężarnych. Mdłości, nudności i wymioty potrafią solidnie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie, więc trudno się dziwić, że przyszłą mamę mdli już na sam widok jedzenia i pojawia się jadłowstręt w ciąży. U wielu ciężarnych zmienia sią także postrzeganie smaków i zapachów, a nawet brak smaku w ciąży, co może powodować czasową niechęć do określonych potraw czy składników pożywienia.

Brak apetytu w ciąży? Przecież większość przyszłych mam narzeka na to, że jedzą za dwoje! A jednak – niektóre ciężarne borykają się z odwrotną przypadłością. Brak apetytu w ciąży – skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

Jak wiadomo, prawidłowe przybieranie na wadze to jeden z elementów zdrowo przebiegającej ciąży. Przebywające w łonie matki dziecko nie jest w stanie czerpać pożywienia z innego źródła, jak właśnie od niej samej. Zadaniem przyszłej mamy jest więc regularnie dostarczać maleństwu potrzebnych dla prawidłowego rozwoju składników odżywczych. Nie jest to jednak proste, kiedy brakuje chęci do jedzenia. Pytanie, jak to możliwe, że kobieta, w której organizmie rozwija się nowe życie, nie odczuwa łaknienia?

Brak apetytu w ciąży w 2 trymestrze – przyczyny

Brak apetytu w ciąży w 2 trymestrze może wynikać ze zmian hormonalnych, jakie toczą się w organizmie przyszłej mamy. To właśnie one mogą się przekładać na zmniejszony apetyt w ciąży. To chociażby zwiększona produkcja progesteronu, który jest niezbędny dla utrzymania ciąży. Spowalnia on proces trawienia, a tym samym – osłabia apetyt. Na zmniejszone odczuwanie głodu może też wpływać nacisk rozrastającej się macicy na jelito cienkie. Nie można ponadto lekceważyć roli stresu, który – choć nie powinien – jest częstym towarzyszem kobiet, spodziewających się dziecka. A o tym, że stres może wydatnie osłabiać ochotę na jedzenie, nie trzeba chyba nikomu przypominać.

Brak apetytu w ciąży w 3 trymestrze – przyczyny

Brak apetytu w ciąży w 3 trymestrze może być skutkiem ucisku powiększającego się brzuszka na narządy jamy brzusznej. Takiej sytuacji może też towarzyszyć nieprzyjemna zgaga – zmora wielu ciężarnych, która dodatkowo osłabia chęć do jedzenia. A co, jeśli brak apetytu dokucza mamie na samej końcówce ciąży? Pora szykować się do szpitala! Kiedy akcja porodowa się zbliża, organizm samoczynnie się oczyszcza – może pojawić się biegunka, mdłości oraz właśnie zmniejszony apetyt.

Brak apetytu w ciąży w 1 trymestrze

Brak apetytu w ciąży  – czy to może być groźne?

O ile brak apetytu w ciąży występuje w jej pierwszych tygodniach i ewidentnie ma związek ze wspomnianymi wyżej ciążowymi dolegliwościami, nie ma powodów do obaw. Na tym etapie ciąży płód jest jeszcze na tyle niewielki, że do zaspokojenia „głodu” wystarcza mu tyle, co jego mamie. Zdarza się nierzadko, że przyszłe mamy z tego powodu – zamiast przybierać na wadze – notują jej utratę.  Jeśli to niewielki spadek (rzędu 2 – 3 kilogramy), wszystko jest w porządku.

Warto włączyć do swojego menu zdrowe przekąski, które pobudzają apetyt w ciąży, jak np. suszone owoce czy orzechy.

Ale choć mdłości i wymioty to normalny objaw ciąży, ich przebieg nie zawsze jest „normalny”. Szczególnie niebezpieczne są tzw. wymioty niepowściągliwe. To wymioty, które są naprawdę silne i utrzymują się przez długi czas. Ich występowanie powoduje poważne ryzyko zaburzenia równowagi elektrolitowej, a w konsekwencji odwodnienia, utraty masy ciała czy nawet niebezpiecznej dla przebiegu ciąży niedokrwistości. W przypadku występowania takich objawów nie należy zwlekać z wizytą u lekarza prowadzącego.

Jadłowstręt w ciąży

Podobnie, jeśli brak apetytu w ciąży przejawia się w jadłowstręt w ciąży na jej późniejszym etapie – zwłaszcza, jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas. Bez względu na przyczynę, taki stan rodzi ryzyko, że przyszła mama nie przyjmuje (a w konsekwencji nie dostarcza dziecku) wystarczającej ilości potrzebnych witamin i minerałów.

Jadłowstręt w ciąży może prowadzić do niedożywienia, odwodnienia i ogólnego pogorszenia stanu zdrowia matki i dziecka. Długotrwały brak spożywania odpowiednich ilości pokarmów może wpłynąć na rozwój dziecka i zdrowie matki. Ważne jest, aby szukać pomocy ze strony lekarza lub położnej, jeśli występuje jadłowstręt w ciąży!

Brak apetytu w ciąży w 3 trymestrze

Jak poprawić apetyt w ciąży?

Co więc robić, jeśli chęć na jedzenie zanika? Na pewno warto na jakiś czas wykreślić ze swojego jadłospisu produkty czy posiłki, które wywołują nieprzyjemne uczucie mdłości oraz profilaktycznie unikać dań ciężkostrawnych, mocno przyprawionych i aromatycznych. Z mdłościami można też walczyć za pomocą produktów, które łagodzą ich nasilenie – to chociażby imbir, banany czy kasza gryczana.

Zamiast serwować sobie duże posiłki, które już samym wyglądem mogą przyprawiać o mdłości, lepiej spożywać potrawy w małych porcjach – często i o regularnych porach. Warto też włączyć do swojego menu zdrowe przekąski, które pobudzają apetyt w ciąży, jak np. suszone owoce czy orzechy. Dobrym sposobem na zaostrzenie apetytu jest także codzienna dawka ruchu i świeżego powietrza – zwłaszcza w ciąży nie wolno o tym zapominać!

W przypadku, gdy trudno Ci dostarczyć odpowiednią ilość składników odżywczych z diety, warto skonsultować się z lekarzem w sprawie ewentualnego zastosowania suplementów witaminowo-mineralnych. Jeśli jednak nadal masz problemy z apetytem lub nie możesz zaspokoić swoich potrzeb żywieniowych, skonsultuj się z lekarzem!