Chłoniak a ciąża

Chłoniak, czyli nowotwór węzłów chłonnych. Jakie metody diagnostyczne chłoniaka są dopuszczalne w ciąży? Jak wygląda leczenie?

ludzie trzymający się za ręce chłoniak


Podziel się na


Rozpoznanie nowotworu u kobiety w ciąży stanowi spory problem. Zarówno lekarz, jak i przyszła matka stają przed dylematem: leczyć od razu, czy wstrzymać się do rozwiązania? Na szczęście medycyna daje szansę na wyleczenie matki bez narażania dziecka.

Chłoniaki – czym się charakteryzują

Chłoniaki to jedne z najczęściej wykrywanych nowotworów na świecie, jednak świadomość ich istnienia i zagrożenia, jakie niosą wciąż jest niewielka. Jedną z form chłoniaka jest ziarnica złośliwa (inaczej choroba Hodgkina). Diagnozę zaburza podobieństwo objawów chłoniaka do objawów grypy lub przeziębienia.

Co powinno wzmóc czujność?

 • powiększone węzły chłonne;
 • zmęczenie;
 • podwyższona temperatura;
 • chudnięcie;
 • kaszel;
 • ból pleców;
 • nocne poty;
 • swędzenie ciała.

Diagnostyka chłoniaka w ciąży

Nowotwór złośliwy u kobiet w ciąży nie zdarza się często, jednak jeśli już wystąpi, bardzo często jest to właśnie chłoniak, a szczególnie ziarnica złośliwa. Diagnostyka jest w takim przypadku utrudniona. Musi bowiem objąć nie tylko matkę, ale mieć także na względzie dobro dziecka. Niektóre z badań nich nie mogą być wykonywane w ciąży, gdyż mają zły wpływ na płód. W związku z tym bardzo ważna jest współpraca między ginekologami a onkologami.

Jakie metody diagnostyczne są dopuszczalne w ciąży? Bezpieczne są m.in. badania radiologiczne pod warunkiem, że dawka promieniowania nie przekracza 5 radów, a także rezonans magnetyczny, badanie szpiku i USG. Niewskazane są natomiast: tomografia komputerowa, badania radiologiczne jamy brzusznej, a także badania izotopowe.

naga kobieta z prześcieradłem wokół bioder siedzi przed oknem diagnoza chłoniak

Chłoniak – leczyć czy nie?

Ciąża nie wpływa negatywnie na rokowania w przypadku chłoniaków. Problem jest odwrotny – czy leczenie nowotworu w ciąży będzie bezpieczne dla dziecka? Trzeba zdecydować czy rozpoczynać terapię, czy nie. To, czy jej przeprowadzenie spowoduje u dziecka wady rozwojowe zależy przede wszystkim od okresu ciąży i dawki leku.

Chemioterapii nie powinno stosować się w pierwszym trymestrze, ponieważ właśnie wtedy tworzą się organy wewnętrzne dziecka. Lekarze twierdzą jednak, że dziecku terapia nie powinna zagrozić. Kobietom w ciąży podaje się odpowiednio mniejsze dawki, a dodatkowo łożysko zatrzymuje szkodliwe substancje. Ostateczna decyzja zależy jednak od matki.

Chemioterapia i radioterapia w ciąży

Chemioterapia zastosowana u kobiety w ciąży nie zagraża dziecku. Tak stwierdzili naukowcy zebrani podczas Europejskiego Multidyscyplinarnego Kongresu Onkologicznego, który odbył się w Sztokholmie. Według lekarzy nowotwór w ciąży nie obliguje do przesunięcia leczenia na czas po porodzie. Matka nie musi więc narażać swojego życia, aby chronić dziecko. To bardzo dobra wiadomość. Okazało się, że dzieci odczuwają w większym stopniu negatywne skutki wczesnego przyjścia na świat niż chemioterapii, którą przeszła ich mama w ciąży.

W związku z tym, że chemioterapia wydaje się bezpieczniejsza dla dziecka, radioterapii należy zdecydowanie unikać. Im wcześniejszy okres ciąży, tym gorsze skutki może za sobą pociągnąć. Jakie to skutki?

 • poronienie;
 • zahamowanie rozwoju;
 • uszkodzenia narządów;
 • uszkodzenia skutkujące śmiercią dziecka.