Chłoniak, czyli nowotwór węzłów chłonnych. Jakie metody diagnostyczne chłoniaka są dopuszczalne w ciąży? Jak wygląda leczenie?
Rozpoznanie nowotworu u kobiety w ciąży stanowi spory problem. Zarówno lekarz, jak i przyszła matka stają przed dylematem: leczyć od razu, czy wstrzymać się do rozwiązania? Na szczęście medycyna daje szansę na wyleczenie matki bez narażania dziecka.
Chłoniaki – czym się charakteryzują
Chłoniak to nowotwór węzłów chłonnych. Chłoniaki to jedne z najczęściej wykrywanych nowotworów na świecie, jednak świadomość ich istnienia i zagrożenia, jakie niosą wciąż jest niewielka. Jedną z form chłoniaka jest ziarnica złośliwa (inaczej choroba Hodgkina). Diagnozę zaburza podobieństwo objawów chłoniaka do objawów grypy lub przeziębienia.
Co powinno wzmóc czujność?
- powiększone węzły chłonne;
- zmęczenie;
- podwyższona temperatura;
- chudnięcie;
- kaszel;
- ból pleców;
- nocne poty;
- swędzenie ciała.
Diagnostyka chłoniaka w ciąży
Nowotwór złośliwy u kobiet w ciąży nie zdarza się często, jednak jeśli już wystąpi, bardzo często jest to właśnie chłoniak, a szczególnie ziarnica złośliwa. Diagnostyka jest w takim przypadku utrudniona. Musi bowiem objąć nie tylko matkę, ale mieć także na względzie dobro dziecka. Niektóre z badań nich nie mogą być wykonywane w ciąży, gdyż mają zły wpływ na płód. W związku z tym bardzo ważna jest współpraca między ginekologami a onkologami.
Jakie metody diagnostyczne są dopuszczalne w ciąży? Bezpieczne są m.in. badania radiologiczne pod warunkiem, że dawka promieniowania nie przekracza 5 radów, a także rezonans magnetyczny, badanie szpiku i USG. Niewskazane są natomiast: tomografia komputerowa, badania radiologiczne jamy brzusznej, a także badania izotopowe.
Chłoniak w ciąży – leczenie
Ciąża nie wpływa negatywnie na rokowania w przypadku chłoniaków. Problem jest odwrotny – czy leczenie nowotworu w ciąży będzie bezpieczne dla dziecka? Trzeba zdecydować czy rozpoczynać terapię, czy nie. To, czy jej przeprowadzenie spowoduje u dziecka wady rozwojowe zależy przede wszystkim od okresu ciąży i dawki leku.
Chemioterapii nie powinno stosować się w pierwszym trymestrze, ponieważ właśnie wtedy tworzą się organy wewnętrzne dziecka. Lekarze twierdzą jednak, że dziecku terapia nie powinna zagrozić. Kobietom w ciąży podaje się odpowiednio mniejsze dawki, a dodatkowo łożysko zatrzymuje szkodliwe substancje. Ostateczna decyzja zależy jednak od matki.
Chemioterapia i radioterapia w ciąży
Chemioterapia zastosowana u kobiety w ciąży nie zagraża dziecku. Tak stwierdzili naukowcy zebrani podczas Europejskiego Multidyscyplinarnego Kongresu Onkologicznego, który odbył się w Sztokholmie. Według lekarzy nowotwór w ciąży nie obliguje do przesunięcia leczenia na czas po porodzie. Matka nie musi więc narażać swojego życia, aby chronić dziecko. To bardzo dobra wiadomość. Okazało się, że dzieci odczuwają w większym stopniu negatywne skutki wczesnego przyjścia na świat niż chemioterapii, którą przeszła ich mama w ciąży.
W związku z tym, że chemioterapia wydaje się bezpieczniejsza dla dziecka, radioterapii należy zdecydowanie unikać. Im wcześniejszy okres ciąży, tym gorsze skutki może za sobą pociągnąć. Jakie to skutki?
- poronienie;
- zahamowanie rozwoju;
- uszkodzenia narządów;
- uszkodzenia skutkujące śmiercią dziecka.
Dowiedz się więcej: