Czy matka kocha wszystkie dzieci tak samo?

Każda matka mówi: Wszystkie dzieci kocham jednakowo, a na pytanie o ulubieńca gwałtownie zaprzecza. Mimo macierzyńskich zapewnień o miłości równej co do milimetra, prawda okazuje się być zupełnie inna…

mama i córka w kuchni


Podziel się na


Około 60 proc. matek ma swoje ulubione dziecko. Z ich odpowiedzi można wywnioskować, że „wybór” nie jest podejmowany świadomie, ale stanowi swego rodzaju wewnętrzny głos, który dzieli macierzyńskie uczucia nieco mniej sprawiedliwie. Z czego mogą wypływać te subtelne różnice w uczuciach do własnych pociech? Spróbujmy znaleźć ich możliwe źródła.

Podobne czy inne?

Psychologowie twierdzą, że większość rodziców ma potrzebę szukania w swoim dziecku odbicia samego siebie. Z uwagi na to, że własne cechy są nam bliższe i bardziej zrozumiałe, znamy je i cenimy, dlatego wydaje nam się, że dziecko także powinno je mieć. Jeśli tak jest, z dzieckiem łatwiej nam się dogadać i łatwiej je zrozumieć, co sprowadza się do tego, że preferujemy pociechę, która bardziej przypomina nas samych.

Jeśli matka jest osobą spokojną, stonowaną, raczej trudno będzie jej znaleźć wspólny język z energicznym, rozgadanym, pełnym zapału maluchem. Podobnie w przypadku przebojowej, towarzyskiej, dynamicznej matki, której zdecydowanie prościej porozumieć się z dzieckiem o podobnych cechach, a którą nieśmiałe zachowanie, mała aktywność czy mrukliwość drugiej pociechy mogą irytować.

mama i dziecko gotują i śmieją się w kuchni

Wpadka czy planowane?

Nie bez znaczenia w tym kontekście może być kwestia, czy pociecha jest upragnionym, długo wyczekiwanym dzieckiem czy tzw. wpadką, na którą kobieta nie była przygotowana i której pojawienie się mocno pokrzyżowało jej plany. Kobieta młoda, która nie czuje się jeszcze gotowa na urodzenie dziecka, nie stworzy z nim odpowiedniej więzi, a czasami wręcz – nawet nie będzie próbowała tego zrobić. Świadomość, że dziecko pojawiło się w nieodpowiednim momencie i „zmarnowało” szanse na karierę czy beztroskie życie, będzie skutecznie blokowała rodzące się uczucie i nie pozwoli mu się w pełni rozwinąć.

Inaczej może być w przypadku drugiego dziecka, które pojawia się w rezultacie świadomej decyzji partnerów, jest spełnieniem ich rzeczywistego, dojrzałego, rodzicielskiego instynktu. Wówczas uczucie do drugiego dziecka może się okazać znacznie silniejsze – nic bowiem nie będzie blokowało jego rozwoju.

Młoda czy starsza mama?

Miłość to bardzo skomplikowane uczucie – inaczej kochamy, będąc dziećmi, inaczej – dorastając, jeszcze inaczej – będąc osobami dojrzałymi. Młoda matka często nie potrafi sobie poradzić z dziecięcymi emocjami, stresuje ją to, że nie rozumie maluszka, że nie umie się z nim porozumieć i zaspokoić jego potrzeb. Złość na samą siebie bardzo łatwo przenosi się na źródło tejże złości – dziecko, które sprawia, że ona sama czuje się nieprzygotowaną do swojej roli, niepełnowartościową matką.

W przypadku drugiego dziecka jest już znacznie łatwiej, bo kobieta ma za sobą praktykę, która sprawia, że druga pociecha wydaje się mniej wymagająca i „łatwiejsza w obsłudze”. To tylko wrażenie, ale ono wystarczy, bo sprawia, że kobieta czuje się dobrze przygotowana i odpowiednio przeszkolona, co zwiększa jej poczucie własnej wartości i pewności siebie. Opieka nad dzieckiem daje jej satysfakcję i spełnienie, a to – może się z łatwością odbić na natężeniu uczuć kierowanych do poszczególnych pociech.

chłopiec w kurtce w czerwoną kratkę spaceruje po chodniku

Grzeczne czy niegrzeczne?

Nic dziwnego, że łatwiej darzyć uczuciem kogoś, kto wyraźnie je odwzajemnia: spełnia nasze prośby bez narzekania, a nawet pomaga bezinteresownie, nie sprawia problemów, chętnie się przytuli czy podaruje spontanicznego całusa. Nieco trudniej jest w przypadku dziecka, które nie lubi okazywać własnych uczuć, a i na te, kierowane w jego stronę reaguje niechętnie. Ociąga się z wykonywaniem obowiązków, rozpoczyna kłótnie, ciągle powoduje problemy. O ile taki łobuziak nie ma brata czy siostry, mama kocha bezgranicznie. Jeśli jednak ma porównanie w postaci drugiej – ułożonej pociechy, więcej uczuć skręca mimowolnie właśnie w jej kierunku.

Pozostaje pytanie, czy w powyższych sytuacjach rzeczywiście możemy mówić o większych lub mniejszych uczuciach, czy raczej – innym ich charakterze. – Zrozumiałam, że każde z moich dzieci kocham inaczej. Nie mocniej czy mniej, ale po prostu inaczej. Inną miłością darzę córkę, inną syna, ale oboje kocham ponad wszystko – pisze na jednym z forów internetowych Magda. Bo jedno jest pewne – miłość matki jest sprawiedliwa, a czy sprawiedliwość zawsze oznacza równość…?