To bliźniaki! Jakie czynniki wpływają na naturalne zajście w ciąże mnogą?

Ciąże mnogie zdarzają się coraz częściej. Rodzi się więcej trojaczków i czworaczków. Sprawdzamy, jakie czynniki mogą mieć na to wpływ?

dzieci z ciąży mnogiej siedzą na schodach


Podziel się na


Ciąże mnogie stanowią relatywnie mały odsetek wszystkich ciąż. Szacuje się, że najpowszechniejsza z nich – bliźniacza – występuje zaledwie w 1,25% przypadków. Jakie czynniki wpływają na zwiększenie prawdopodobieństwa naturalnego zajścia w ciążę mnogą?

Najważniejsze fakty o ciąży mnogiej

Jeśli chodzi o ciąże mnogie, jednym z podstawowych faktów jest rozróżnienie na ciąże polizygotyczne i monozygotyczne. Polizygotyczna występuje, kiedy dochodzi do zapłodnienia dwóch (lub większej ilości) komórek jajowych przez dwa (lub więcej) osobne plemniki. W przypadku bliźniaków taką ciążę nazywamy dwujajową.

Ciąża monozygotyczna występuje rzadziej. Mamy z nią do czynienia, kiedy jedna zapłodniona komórka jajowa dzieli się (bliźnięta są wtedy jednojajowe) i powstają dwa zarodki. Dzieci w takiej sytuacji będą tej samej płci i niemalże nie do odróżnienia. Warto także pamiętać, że ciąże mnogą prowadzi się inaczej od ciąży pojedynczej.

dzieci z ciąży mnogiej się przytulają

Co wpływa na zajście w ciążę mnogą?

Ciąża mnoga to nie zawsze kwestia przypadku, istnieją konkretne czynniki, które wpływają na jej pojawienie się. Jakie to czynniki?

Wiek

Jeden z ważniejszych czynników zwiększających prawdopodobieństwo ciąży mnogiej to wiek kobiety. Szanse wzrastają kiedy jest po 30., a najbardziej – po 40., roku życia. Ma to oczywiście związek z hormonami, a konkretnie o FSH. Jego poziom wtedy wzrasta, a to może przełożyć się na uwolnienie w czasie jednej owulacji więcej niż jednej komórki jajowej.

Nadwaga i otyłość

Okazuje się, że w ciąże mnogie częściej zachodzą kobiety mają problem z wagą – borykające się z nadwagą, a nawet otyłością.

Czynniki genetyczne

Genetyczna skłonność do ciąż mnogich dwujajowych jest „przekazywana” jedynie przez linię kobiecą. Tak więc jeśli w rodzinie mamy partnerki występowały bliźniaki, istnieje większe prawdopodobieństwo ich urodzenia.

Liczba posiadanych dzieci

Większe prawdopodobieństwo ciąży mnogiej zachodzi u kobiet, które mają już co najmniej dwójkę dzieci.

Inne czynniki dotyczące stylu życia

Według badań, statystycznie więcej bliźniaków i wieloraczków rodzi się w miastach, a także wtedy, gdy partnerka jest… wysoka, spożywa sporo nabiału, czy karmi piersią.

Długotrwałe zażywanie ustnej antykoncepcji?

Ta teoria niegdyś była bardzo popularna. W tym monecie wiele lekarzy od niej odchodzi, jednak są tacy, którzy uważają, że taki związek istnieje. Według zwolenników po przerwaniu podawania antykoncepcji hormonalnej, przez pewien czas jajniki pracują na „większych obrotach”.

dzieci z ciąży mnogiej siedzą na schodach

Historia Patrycji – bliźniaki z zaskoczenia

Historia Patrycji to przykład na to, że… wszystko może się zdarzyć. Kiedy z mężem starali się o drugie dziecko, nawet nie przeszły im przez myśl, że to może być ciąża mnoga. Żadne z nich nie miało w rodzinie bliźniąt ani wieloraczków. Jednak okazało się, że Patrycja przeszła owulację dwukrotnie podczas jednego cyklu – najpierw zaszła w jedną ciążę, a po około dwóch tygodniach… w kolejną! Jej dzieci są więc teoretycznie bliźniakami, ale poczętymi w pewnym odstępie czasowym. Taka sytuacja zdarza się niezwykle rzadko!

Kiedy jej dzieci były już na świecie, nasza bohaterka postanowiła podjąć temat: – Dopiero po porodzie dowiedziałam się, że w rodzinie mojej mamy były przypadki mnogich ciąż, ale… tylko do pierwszego trymestru, bo kończyły się obumarciem jednego zarodka. A mnoga owulacja i ciążę dwujajowe to coś przenoszone genetycznie w linii żeńskiej – wyjaśnia.