Noworodek nie robi kupy – dlaczego?

Pierwsza kupa dziecka powinna pojawić się w pierwszej dobie od porodu, jednak istnieją przypadki, kiedy tak się nie dzieje. Dlaczego?

smółka


Podziel się na


A kupa już była? To jedno z podstawowych pytań zadawanych przez pielęgniarki w czasie wizyty u świeżo upieczonej mamy. O co chodzi z tą kupą i dlaczego jest taka ważna?

Smółka – dlaczego taka ważna?

Bo to właśnie o nią tak naprawdę pytają pielęgniarki. To pierwsza kupa noworodka, która powinna pojawić się do 48 godzin od porodu. To gęsty, zielonoczarny smolisty stolec, który zaczyna gromadzić się w jelitach płodu już od około 4-5 miesiąca jego życia w łonie mamy. Na smółkę składają się  wody płodowe, maź płodowa, złuszczony nabłonek śluzówki przewodu pokarmowego, enzymy trawienne, bilirubina i biliwerdyna oraz cholesterol. W przeważającej większości przypadków wydalanie smółki rozpoczyna się w pierwszej dobie po narodzinach i zanika około czwartej doby życia, kiedy pojawiać się zaczynają tzw. stolce przejściowe.

Na uwagę i wzmożoną obserwację zasługuje sytuacja, w której noworodek urodzony w terminie nie wydala smółki po upływie 24 godzin od narodzin (wcześniaki wydalają smółkę nieco później, ale najczęściej w ciągu pierwszych dwóch dób życia). Taki maluszek wymaga obserwacji oraz dodatkowych badań. Bo choć spóźnione wydalenie smółki nie musi być symptomem choroby, niestety może na nią wskazywać.

Spóźniona smółka – co to oznacza?

Brak lub opóźnione wydalenie smółki może świadczyć o istniejących chorobach lub wadach wrodzonych dziecka. Wśród nich wymieniane są:

  • mukowiscydoza – choroba genetyczna wpływająca w głównej mierze na układ oddechowy oraz pracę przewodu pokarmowego,
  • choroba Hirschsprunga – schorzenie o charakterze wrodzonym, które objawia się brakiem zwojów nerwowych w jelitowym splocie nerwowym,
  • wrodzone zrośnięcie okrężnicy,
  • zawężenie lub zarośnięcie odbytnicy.
dlaczego dziecko nie robi kupy

Problemy ze smółką – dodatkowe objawy

Opóźnionemu wydaleniu smółki zwykle towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak:

  • drażliwość,
  • płaczliwość,
  • wzmożony niepokój,
  • niechęć do przyjmowania pokarmu.

Dlatego też mama powinna uważnie obserwować swoje dziecko i w razie jakichkolwiek wątpliwości co do jego zachowania, konsultować je na bieżąco z personelem medycznym. Podejrzenie wystąpienia opisywanych wyżej schorzeń wymaga przeniesienia maleństwa na inny oddział, gdzie prowadzona jest dalsza poszerzona diagnostyka.

Emocje związane z pierwszą kupką dziecka są całkowicie zrozumiałe. Jej wydalenie to jeden z najistotniejszych sygnałów dobrego stanu zdrowia maleństwa – świadczy o dobrej pracy i prawidłowym rozwoju jego jelit. Czas oddania smółki jest też istotny dla dalszego postępowania medycznego i zapewnienia maleństwu właściwej opieki i ewentualnej pomocy.