Obiecałaś sobie, że nigdy tego nie zrobisz, jak zostaniesz mamą. A tymczasem…

Z pewnością każda z nas obiecywała sobie kiedyś, że jak już zostanie matką, nigdy nie popełni „tego błędu”. A tymczasem…

mama i dzue


Podziel się na


Przedstawiamy listę najczęstszych macierzyńskich postanowień, które jakoś trudno doprowadzić do skutku.

Nie będę biegła na każde zawołanie!

A raczej zapłakanie. Maluchowi nic się nie stanie, jeśli chwilkę sobie na mnie poczeka. Jeśli już od początku będę ulegać, z czasem zupełnie nie dam sobie z nim rady. Dziecku już na wstępie trzeba dać do zrozumienia, że nie może nas w ten sposób szantażować…

Ale jeżeli coś mu się stało? Coś je boli? Albo się czegoś przestraszyło? Jest przecież takie malutkie, bezbronne, tak niewiele rozumie… Już idę kochanie!

Nie wezmę malucha do łóżka!

Co TO to nie! Nie rozumiem rodziców, którzy się na to godzą. Wystarczy, że pozwolę na wstawienie łóżeczka do swojej sypialni. Już samo to sprawi na pewno, że nie będziemy czuć się z mężem w pełni komfortowo. Ale wpuszczać malca do swojego łóżka?

Nigdy!

Tylko, że wtedy tak szybko zasypia… No i mam je cały czas pod ręką. Nie muszę wstawać do karmienia, więc tak naprawdę robię to dla siebie – nie dla dziecka! No i gdyby przyśniło mu się coś złego albo by się czegoś przestraszyło – sama bliskość rodziców je uspokoi. Zresztą, po coś przecież kupiliśmy takie wielkie łóżko!

mama i dziecko na kanapie

Nie będę chodzić na paluszkach!

Jak oni mogli przyzwyczaić dziecko do takiej ciszy? Teraz, kiedy mały zaśnie, muszą dreptać na paluszkach, a i tak każde skrzypnięcie podłogi może je obudzić. Tak się nie da żyć! Trzeba dziecko już na samym początku nauczyć, że do spania wcale nie potrzeba kompletnej ciszy.

Tylko że ja sama bym nie zasnęła w takim harmiderze. W kuchni zmywarka, w łazience pralka, no i te tramwaje za oknem. Kochanie, ścisz ten telewizor albo najlepiej wyłącz. W takim hałasie głuchy by nie zasnął!

Nie będę się afiszować na portalach społecznościowych!

Zwariowały. Kompletnie im odbiło. Zdjęcie za zdjęciem, a do tego każde takie samo. A już szczytem wszystkiego jest wstawienie zdjęcia dziecka na profilówkę. Nie mówiąc o podpisywaniu fotek w imieniu malca: Mam już pierwszy ząbek, Moje pierwsze urodziny…. No rzeczywiście – ich zachowanie wyraźnie przeczy prawdziwemu wiekowi…

Dam tylko jedno. Zaraz po porodzie, żeby wiedzieli, że mój maluszek nie odstaje urodą od innych. Albo jeszcze to, jak się uśmiecha – ich dzieciaki na pewno nie szczerzyły się tak szeroko. Pierwszy ząbek! Tak szybko?? A co mi tam, niech zazdroszczą!

Nie zamknę się w domu z dzieckiem!

Nie rozumiem, dlaczego one to robią. Przecież w momencie, kiedy urodzi się dziecko, kobieta potrzebuje wsparcia przyjaciół bardziej niż kiedykolwiek. Uwiązana w domu, zakopana w pieluszkach tylko szuka okazji, żeby wyrwać się na piwo ze znajomymi…

Dzisiaj? Nie, nie bardzo… Mały trochę zaróżowiony, nie wiem, czy go coś nie bierze. Wiem wiem, ostatnio też nie mogłam, ale wtedy coś go obsypało. Jeśli do wieczora mu przejdzie, to na pewno wpadnę, gdzie będziecie? Po moim trupie. Jestem taka wyczerpana, że ostatnie na co mam ochotę to włóczenie się po mieście. Wolę obejrzeć jakąś komedię na kanapie…

mama podnosi dziecko na łące

Nie będę się chwalić fotkami znajomym!

Na każdym spotkaniu tylko patrzę, żeby nie wyjęły telefonów. O nie, SMS! To już koniec. Teraz musi sprawdzić kto to, a potem to pójdzie już z górki – przecież jej komórka to kopania „cudownych” ujęć i „śmiesznych” filmików: A widziałyście, jak…

Majeczka biega za kotkiem? Mam nagrane, zaraz wam pokażę!

No kiedy ta rozmowa zejdzie na dzieci? Nie chciałabym zaczynać, ale mam im tyle rzeczy do opowiedzenia. A podobno grypa ostatnio łapie, u was w żłobku też takie pustki? Chwila narzekania na wirusy i można wreszcie bezkarnie i „przypadkiem” pochwalić się ostatnim ząbkiem: Mam na zdjęciu, patrzcie!

Nie będę ulegać prośbom w sklepie!

Żal duszę ściska, kiedy patrzę na te biedne matki, ulegające wszelkim zachciankom małych łobuzów tylko po to, żeby uniknąć krzyku czy płaczu. To ich wina – tak je sobie wychowały. Wystarczyło od małego nauczyć, że prezenty tylko na określone okazje i nawet by się nie ośmieliło poprosić o zabawkę w sklepie.

Zakupy z dzieckiem to prawdziwa zmora. Zrobisz wszystko, żeby tylko przestało jęczeć i ciągnąć cię za rękaw: No dobrze, weź już sobie ten samochodzik, tylko daj mamusi jeszcze chwilkę, żeby znalazła wszystko, czego potrzebuje, dobrze..?

Nie będę podawać słodyczy!

Jak można karmić takiego malucha samym cukrem i chemią? Przecież w tych batonikach, czekoladkach i lizaczkach czai się samo zło! Ja w ramach przekąsek będę podawać wyłącznie owoce – ewentualnie suszone.

Tylko jak wytłumaczyć małemu, że tego nie wolno, skoro wszystkie dzieciaki dookoła opychają się żelkami, ciasteczkami i czekoladą? No dobrze, kupię ci tego batonika – w końcu raz na miesiąc nie zaszkodzi. No, może raz na tydzień (i w weekendy).

Nie będę się wyręczać telewizją ani telefonem!

Pchają tę elektronikę już roczniakom, a potem się dziwią, że dziecko zamiast na podwórku spędza czas przed ekranem. U nas telewizor będzie włączany tylko na dobranockę, a co to telefon i komputer dziecko pozna dopiero, kiedy pójdzie do szkoły (najlepiej średniej). No nie, przecież jest sobota! Przynajmniej w weekend mógłby pospać do 9. W takim trybie życia to ja nie dociągnę nawet do 50-tki. Kochanie, włącz sobie bajeczkę, dobrze? A tu masz telefon tatusia – pograj sobie jak się skończy…

Nie będę wyręczać!

Zawiązują buciki, podsuwają pod nos kanapeczki, a potem się dziwią, że dziecko ma dwie lewe ręce. Jak ono ma się czegokolwiek nauczyć, skoro rodzice we wszystkim je wyręczają? Wychowanie polega na tym, by uczyć samodzielności.

Tylko gdyby ta doba była dłuższa… Kiedy każda minuta jest na wagę złota, trudno myśleć o ideach. Kochanie włóż to do zlewu, mamusia pozmywa. Będzie szybciej. I bezpieczniej…

Nie będę krzyczeć!

Bo krzyk wyraża naszą słabość, a nie siłę. Rodzice, którzy krzyczą na swoje dzieci udowadniają swoją wychowawczą porażkę. Wszystko można wytłumaczyć na spokojnie i bez nerwów.

Uspokój się chociaż na chwilę! Tyle razy cię prosiłam! Przecież własnych myśli nie słyszę, a co dopiero cioci, która siedzi naprzeciwko! Bo trzeba odróżnić krzyk od podniesienia głosu. Ten drugi jest czasami jedynym wyjściem, żeby do dziecka dotarło to, co chcemy mu przekazać. W końcu liczą się intencje…

A jak jest u Was? Macie własne przykłady zachowań, których kiedyś obiecywałyście sobie unikać, ale rzeczywistość szybko zweryfikowała Wasze plany? A może jesteście dopiero na etapie „obiecywania”..? :) Czekamy na Wasze komentarze!