Na pewno nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale przyszli tatusiowie także muszą przygotować się do ciąży!
Na pewno nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale przyszli tatusiowie także muszą przygotować się do ciąży. Postanowienia i planowania należy rozpocząć na długo przed poczęciem dziecka. Odpowiednie przygotowanie płci brzydkiej ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego zapłodnienia i bezkonfliktowego przebiegu ciąży. Większość mężczyzn nawet nie zdaje sobie sprawy, jak ważni są w tej kwestii i jak dużo od nich zależy.
Planowanie ciąży – wizyta u lekarza
Przyszły tato, rozpocznij wspólne planowanie ciąży od wizyty u lekarza. Najlepiej poddaj się wszelkim możliwym badaniom, by upewnić się, że nie możesz negatywnie wpłynąć na poczęcie lub zdrową ciążę twojej partnerki. Należy wykluczyć występowanie wszelkich możliwych chorób, np.: jąder niezstąpionych, torbieli, guza jądra, a także depresji czy załamania nerwowego.
Odwiedzając lekarza poproś o radę na temat zażywania lekarstw, zarówno tych na receptę, tych dostępnych bez niej jak i wszelkich preparatów (np. ziołowych). Niektóre z nich mogą przeszkadzać w zapłodnieniu, zmniejszając liczbę plemników bądź zaburzając ejakulację. Na pewno nie tego byś chciał jako przyszły ojciec. Jeśli w twojej rodzinie występowały choroby genetyczne, zrób dodatkowe badania, by wykluczyć je w twoim przypadku. Dzięki wywiadowi lekarskiemu i szczerej rozmowie, dowiesz się, kiedy trzeba zrobić takowe badania, jak one przebiegają i czego dotyczą.
Jeśli twoja partnerka dotychczas brała pigułki antykoncepcyjne, będziecie musieli pomyśleć o innej formie zabezpieczenia. Z tabletek należy zrezygnować już na kilka cykli menstruacyjnych przed planowaną ciążą. Zabezpieczeniem podczas kontaktów płciowych, zanim zdecydujecie się na radykalną zmianę, mogą być prezerwatywy – ale tylko takie, które nie zawierają środka plemnikobójczego.
Zmień tryb życia na zdrowszy!
Zadbaj o swoje zdrowie! Jeśli zdecydowałeś się na dziecko, musisz zmienić swój tryb życia na zdrowszy. Przede wszystkim pamiętaj o prawidłowej diecie. Im lepiej jesteś odżywiony, tym zdrowsze jest twoje nasienie i tym łatwiej o poczęcie dziecka. Kontroluj stan witamin i soli mineralnych w organizmie, a w razie ich niedoboru – jak najszybciej uzupełnij braki. Jeżeli chorujesz na cukrzycę, cały czas kontroluj poziom cukru we krwi.
Całkowicie zaprzestań korzystania z używek, np. alkoholu, narkotyków. Degradują one twój organizm, zaburzają płodność, zakłócają działanie narządów rozrodczych, a nawet przyczyniają się do wad poczętego już dziecka, powodując jego słabszy rozwój, a w konsekwencji również małą masę urodzeniową. Do tego wszystkiego niezwłocznie musisz rzucić palenie. Nikotyna powoduje zmniejszenie ilości plemników w nasieniu, a tym samym ogranicza płodność. Nie pozwól, by twój nałóg pozbawił cię potomstwa. Pamiętaj, że także twoje decyzje będą miały wpływ na zdrowie waszego dziecka.
Unikaj lub ogranicz do minimum kontakty ze szkodliwymi substancjami, np. z ołowiem, który znajduje się w niektórych farbach, rozpuszczalnikach, lakierach czy klejach.
Nie przegrzewaj jąder!
Nie każdy mężczyzna wie, ale przegrzewanie jąder powoduje wstrzymanie produkcji nasienia. Akurat ta część ciała wymaga nieco niższej temperatury niż pozostałe. Pomyśl o tym, gdy po raz kolejny zdecydujesz się na kąpiel w gorącej wodzie lub jeśli często korzystasz z sauny.
Rezygnując z przegrzewania na pewno unikniesz wielu kłopotów zdrowotnych. Być może nie wiesz, ale zbyt obcisła bielizna i ubrania z tkanin syntetycznych także powodują podwyższenie temperatury jąder, zwłaszcza w upalne dni. A zatem w dużej mierze od ciebie zależy stan twojej męskości.
Uprawiaj sport!
Sport – to, co mężczyźni lubią najbardziej. I nie chodzi mi o wielogodzinne ślęczenie przed ekranem telewizora, na którym wyświetlają czwartą już powtórkę piłkarskiego meczu. Wielu przyszłych tatusiów czynnie uprawia sport. Ruch oczywiście jest bardzo potrzebny i zdrowy, ale i tutaj należy postępować ostrożnie, zwłaszcza jeśli chodzi o sporty kontaktowe (np. football amerykański, hokej, baseball czy jazdę konną).
Jeśli nie zamierzasz z nich rezygnować, pamiętaj o zabezpieczeniach (np. ochraniaczach na genitalia), które chronią przed różnymi obrażeniami. Niektórzy lekarze odradzają również częstą jazdę na rowerze, gdyż ucisk wywoływany przez siodełko może uszkodzić tętnice i nerwy krocza. Warto ograniczyć rowerowe wyprawy w okresie, kiedy staracie się o dziecko.
Odpoczywaj i nie stresuj się!
Planowanie potomstwa może wywoływać niepokoje i lęki. Nie sposób bowiem nie myśleć o ciążącej na was odpowiedzialności za nowe życie. Podejdź jednak do tego ze spokojem, przecież nie ty jeden na świecie zostaniesz ojcem. Zrelaksuj się i dużo odpoczywaj.
Twój stan psychiczny jest teraz tak samo ważny jak fizyczny, ponieważ także od dobrego samopoczucia zależy poziom libido, testosteronu, jakość współżycia oraz wytwarzanie nasienia. Im mniej się stresujesz, tym łatwiej dojdzie do poczęcia, a stąd już bardzo krótka droga do ojcostwa. Zadbaj o siebie, pomyśl, w jaki sposób ty możesz wpłynąć na powodzenie poczęcia i prawidłowy przebieg ciąży. A potem tylko ciesz się chwilą. Już niedługo będziesz dzielił ją na trzy…
Dowiedz się więcej: