Rozszerzaniu diety niemowląt zawsze towarzyszą obawy i wątpliwości – od jakiego produkty rozpocząć rozszerzanie diety, co wprowadzić jako następną nowość, jak zaobserwować reakcję alergiczną.
Aby pomóc mamom przejść spokojnie trudny czas rozszerzania diety niemowlaka, eksperci NutriCenter opisali schemat żywienia niemowląt, który mówi co, kiedy i w jakiej ilości należy wprowadzać do diety maluszka.
0-6 miesiąc życia
Niemowlęta, których mamy karmią piersią, powinny dostawać mleko na żądanie przez pierwszych 6 miesięcy życia. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym mają określone ilości mieszanki mlecznej, która powinna być spożyta w ciągu dnia. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią w pierwszym półroczu życia, jeśli jednak mamy zechcą, aby maluch wcześniej zaczął próbować nowości, mogą je wprowadzić nie wcześniej niż w 5 miesiącu życia, czyli w tym samym okresie w którym zaczyna się rozszerzanie diety dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym.
Pierwszą nowością może być zupa-przecier jarzynowy jednoskładnikowy, najczęściej jest to gotowana marchewka, podawana na początku w ilości kilku łyżeczek. Najłatwiej rozpocząć rozszerzanie diety wybierając gotowe produkty, które są przeznaczone dla niemowląt. Ich skład jest dopasowany do wieku dziecka. W przecierach takich może znajdować się tłuszcz – ale tylko
i wyłącznie masło, oliwa z oliwek lub niskoeurykowy olej rzepakowy.
Dziecko karmione mlekiem modyfikowanym może w 5 miesiącu spróbować już jabłuszka, natomiast owoce do diety dziecka karmionego mlekiem mamy wprowadza się w po ukończeniu 6. miesiąca życia. Nowy (z 2007 roku) schemat żywienia niemowląt karmionych piersią zaleca również wprowadzanie glutenu w małych ilościach w 5 miesiącu życia u niemowląt karmionych piersią i w 6 u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Dlatego należy do przecieru warzywnego dodawać ugotowaną kaszkę manną (2-3g- pół łyżeczki suchej masy kaszki manny).
Na tym etapie zupki nazywane są posiłkami dodatkowymi – to mleko mamy jest nadal podstawowym pokarmem dla niemowlęcia!
7-9 miesiąc życia
Nadal dziecko karmione jest piersią na żądanie, ale maluchy karmione mieszankami mlecznymi jedzą już określone ilości posiłków dziennie. Są to 4 posiłki mleczne i 1 posiłek dodatkowy. Po ukończeniu przez dziecko 6 miesiąca życia możemy wprowadzać tak zwane posiłki dodatkowe, są nimi zupy jarzynowe z niewielką ilości (10g) gotowanego mięsa oraz z kleikiem zbożowym glutenowym.
Jeśli gotujesz sama -wykorzystaj mięso z indyka, kurczaka, królika, również ryby. Ugotuj je osobno a dopiero potem zmiksuj z warzywami. Do zupek co drugi dzień należy podawać również ugotowane ½ żółtka jaja. Ok. 9 miesiąca połowa żółtka dodawana jest już codziennie do zupy. Ważne jest, aby już w 8 miesiącu dziecko zaczęło jadać posiłki o zmienionej konsystencji najlepiej z wyczuwalnymi grudkami, co przygotowuje je do nauki gryzienia. Pomiędzy 7 i 9 miesiącem życia dziecko może i powinno zacząć jeść kaszki -kleiki zbożowe ryżowe, kukurydziane ale również glutenowe np. kaszki pszenne mleczne lub bezmleczne. Wprowadzenie kaszek jest bardzo ważne ze względu na dużą zawartość żelaza.
Dziecko karmione piersią może w tym czasie również zacząć pić sok owocowy lub jeść przecier z owoców w ilości nie większej niż 150 ml dziennie. Najbardziej neutralnymi owocami, które najczęściej są wprowadzane jako pierwsze w diecie malucha są: jabłko, jagody, gruszka, morele.
Eksperci zalecają, aby nowości wprowadzać kolejno i osobno, obserwując reakcję dziecka, w praktyce kolejną nowość nie wcześniej na 3 dzień od ostatniej. Posiłki uzupełniające należy wprowadzać w małych ilościach zaczynając od kilku łyżeczek. Aby ułatwić akceptację nowości przez maluszka dobrze jest zacząć podawać nowe produkty tuż po zakończeniu karmienia piersią, lub jeśli maluch odmawia próbowania podać przed karmieniem dodając odrobinę mleka mamy dla złagodzenia smaku.
10 miesiąc życia
W tym miesiącu dziecko może już zacząć jeść obiadek złożony z dwóch dań. To znaczy złożony z zupy z kleikiem/ kaszką glutenową, a mięsko podawane oddzielnie z warzywami jako drugie danie. Oprócz soków owocowych maluch może zacząć pić kompoty, może również dostawać do rączki między posiłkami niewielkie ilości chlebka, biszkoptów czy sucharków.
11-12 miesiąc życia
To czas zmian. Maluch zje już obiad dwudaniowy ale może już dostawać na II danie oprócz warzyw i mięska również ryż lub ziemniaczki, posiłek ten zaczyna więc przypominać obiad jaki jedzą dorośli. Do zup nie dodajemy już żółtek, ponieważ dziecko może jeść całe jaja, najlepiej 3-4 razy w tygodniu.
Maluch może już jeść kilka razy w tygodniu produkty mleczne, takie jak: jogurty, serki, maślanki czy kefir. Produkty te jednak powinny być pozbawione konserwantów oraz zawierać ograniczoną ilość cukru. Można również łączyć produkty mleczne ze zbożowymi, czyli podawać kaszki na mleku modyfikowanym lub w połączeniu z jogurtem czy kefirem.
Po ukończeniu przez dziecko 1 roku życia jego dieta staje się coraz bardziej podobna do diety osób dorosłych zarówno w ilości jedzonych posiłków (5) oraz ich konsystencji. Sposób przyrządzania potraw powinien być nadal jednak dopasowany do małych brzuszków. Posiłki powinny być lekkostrawne, nie doprawiane ostro oraz słono.
Uwaga!!
Schemat dopuszcza na życzenie matki wprowadzenie mleka modyfikowanego do diety niemowlęcia. Mówimy wówczas o karmieniu mieszanym. Dzieci karmione w ten sposób mogą wówczas od 6 m. ż. dostawać kaszki w tym glutenowe na mleku modyfikowanym.