Tyłozgięcie macicy

Tyłozgięcie macicy jest niegroźną, choć dość dokuczliwą patologią położenia macicy.

kobieta z kwiatkiem


Podziel się na


Jego objawem jest często silnie odczuwalny dyskomfort, który pojawia się podczas współżycia w niektórych pozycjach. Czym jest tyłozgięcie macicy? Jakie są jego objawy? Czy można je leczyć? Jak sobie z tą dysfunkcją radzić i czy tyłozgięcie stwarza zagrożeniem dla ciąży?

Położenie macicy

Prawidłowe położenie macicy (umiejscowionej między pęcherzem moczowym a odbytnicą) polega na przodozgięciu, czyli takim ułożeniu jej trzonu, że pochyla się ku przodowi względem osi pochwy. Tym samym znajdująca się w zakończeniu uwypuklonej części macicy (zwanej dnem) szyjka, skierowana jest w tylną stronę miednicy. Jej długa oś zgina się względem trzonu w tym samym kierunku. W tyłozgięciu kąt ten jest odwrócony – trzon macicy odgina się ku tyłowi, naciskając często na zagłębienie odbytniczo-maciczne. Szacuje się, że takie położenie macicy występuje u co piątej kobiety i może być (ale nie musi) spowodowane często wracającymi zapaleniami w obrębie miednicy mniejszej, endometriozą lub jest kwestią tzw. „urody” kobiety i jej układu rozrodczego.

Objawy i leczenie tyłozgięcia macicy

Tyłozgięcie nie objawia się w widoczny sposób. Często jedyną oznaką dysfunkcji jest ból podczas stosunku (uczucie nacisku na pęcherz, ból jajników) lub menstruacji. Często jednak powodem bólu może być infekcja układu moczowego bądź zapalenie przydatków. Jeśli więc niepokoisz się bólem, koniecznie wybierz się do ginekologa, który podczas badania zweryfikuje Twoje wątpliwości.

Niestety, dziś tyłozgięcie uważane jest przez lekarzy za zwykłe, niegroźne odchylenie od normy, którego nie operuje się, ani nie leczy. Zwykle ginekolog doradza środki przeciwbólowe (w przypadku bolesnej miesiączki) oraz szukanie odpowiedniej (bezbolesnej) dla kobiety pozycji seksualnej czy stosowanie lubrykantów. Korekta ułożenia macicy dokonywana jest tylko w szczególnych przypadkach.

kobieta z kwiatkiem w dłoni

Tyłozgięcie a ciąża

Wiele kobiet, u których występuje tyłozgięcie macicy, obawia się o jego konsekwencje dla przebiegu ciąży, a szczególnie starania się o dziecko. Lekarze jednak przekonują, że patologia ta nie ma żadnego wpływu na poczęcie dziecka. Zazwyczaj nie stanowi też zagrożenia dla rozwoju płodu i donoszenia ciąży, ponieważ macica przyjmuje wówczas najbardziej dogodną pozycję.

Niemniej jednak przy tyłozgięciu zdarzają się poronienia nawykowe, których bezpośrednią przyczyną jest zastój żylny lub zmiany w układzie włośniczek (zarodek nie może się tym samym prawidłowo zagnieździć w macicy), a czasem także problemy z płodnością. Zaznacza się jednak, że ich powodem nie jest jedynie tyłozgięcie, ale także towarzyszące mu schorzenia, np. endometrioza.

kobieta z kwiatkiem

Łóżkowy dyskomfort przy tyłozgięciu macicy

Ból spowodowany przez tyłozgięcie macicy, który pojawia się podczas stosunku płciowego, nazywany jest algopareunią i występuje najczęściej podczas głębokiej penetracji. Trudno stwierdzić, jak radzić sobie z tą dysfunkcją i nie rezygnować z przyjemności. Każda para powinna poszukać optymalnej dla kobiety pozycji drogą eksperymentów. W wielu przypadkach sprawdza się np. pozycja kolankowo-łokciowa.