10 najgorszych typów matek – sprawdź, czy jesteś jedną z nich!

Każda matka jest inna, tak jak inna jest każda kobieta. A jednak, po dłuższych obserwacjach większość mamuś moglibyśmy z powodzeniem pogrupować na kilka rodzajów.

mama i dziecko bawią się na łóżku


Podziel się na


Sprawdź, czy przypadkiem nie należysz do jednej z tych grup!

1. Matka Sanepid

Zawsze czujna i przygotowana na wszystko. Kiedy tylko dziecko upuści zabawkę, biegnie z naręczem wilgotnych chusteczek, a kiedy malec się przewróci – z gazą i sprayem odkażającym. Krzyknie z przerażeniem zanim jeszcze dziecko zdąży poczuć ból i ociera łzy zanim te, zdążą wypłynąć.

2. Matka Przedszkolanka

Oprócz swojego, czuwa także nad innymi. Ogarnia wzrokiem całe towarzystwo i biegnie na ratunek wszystkim, którzy mogą tego potrzebować. Jest zawsze na straży – pocieszy, przytuli, zaprowadzi do mamy. Zawsze zagada, zapyta o samopoczucie, pogłaszcze po główce i poczęstuje cukierkiem (nawet do głowy nie przyjdzie jej zapytać, czy dziecko przypadkiem nie ma uczulenia!) Nigdy nie krzyczy, a nawet nie podnosi głosu. Dyplomatycznie tłumaczy i wyjaśnia.

3. Matka Elegantka

Ta to przede wszystkim wygląda. Nie ważne, czy idzie z dzieckiem na spacer, do sklepu czy na plac zabaw – zawsze ma na sobie eleganckie buty, skrojone w kant spodnie, dopasowaną marynarkę, nienaganny makijaż i starannie ułożone włosy. W ręku zaś torebeczkę, która ledwo pomieści potrzebne akcesoria. Dopóki dziecko bawi się grzecznie, wszystko jest w porządku. Gorzej, kiedy trzeba wejść do piaskownicy czy pobiec za uciekającą piłką – wtedy Matka Elegantka bardziej zaczyna przypominać akrobatkę. Śmiesznie podnosi ręce i nogi, żeby nie złamać obcasa, nie pobrudzić spodni, nie połamać paznokci czy nie zgubić bransoletki.

mama i dziecko bawią się na łóżku

4. Matka Kumpelka

Tę to lubią wszystkie osiedlowe maluchy. Kiedy piłka wypadnie poza boisko, nie odda, ale wykopie i dołączy do gry. Kiedy wali się budowla z piasku, pobiegnie z własnymi foremkami. Kiedy już rozbuja huśtawkę, usiądzie na drugiej i sama poszybuje w powietrze. Zawsze ma na sobie wygodne jeansy i tenisówki, siada na trawie i na piasku. Gotowa na wszystko.

5. Matka Agentka

I to tajna. Śledzi każdy ruch swojego dziecka, dla niepoznaki zasłaniając się gazetą. Przesuwa wzorkiem od lewa do prawa, kontrolując z kim dziecko się bawi, rozmawia, komu pożycza zabawki. A kiedy nadarzy się okazja, niepostrzeżenie i przypadkiem podchodzi do ich rodziców, by dyplomatycznie wypytać o to i owo. W końcu musi wiedzieć, w jakim towarzystwie obraca się jej dziecko!

6. Matka Społecznościowa

To ta, która nieustannie trzyma w rękach telefon komórkowy i pstryka zdjęcie za zdjęciem, próbując uchwycić każdą minę i pozę dziecka. Z zachwytem krzyczy „o tak!”, uśmiechając się promiennie i uwieczniając, jak jej pociecha dumnie trzyma łopatkę w dłoni. Z niecierpliwością wzdycha i czeka, aż inne maluchy usuną się z kadru. A gdyby tego było mało, swoje fotograficzne dzieła natychmiast umieszcza w portalach społecznościowych, opisując „słodkimi” komentarzami. Ma zajęcie na resztę dnia – liczenie liczby lajków.

7. Matka Sumienna

Tę prędzej można spotkać w szkole. Jest w szatni pierwsza i już od progu pyta wchodzących rodziców, czy na zadanie na pewno były tylko „te dwie strony”. Dopytuje o wyniki równania, sprawdza z innymi plan dnia, by mieć pewność, że dziecko na pewno nie zapomniało o żadnych lekcjach. Jeszcze wychodząc ze szkoły komentuje tematy ostatnich zajęć, a najchętniej poszłaby za dzieckiem do klasy. Za każdym razem pyta, kiedy zebranie.

8. Matka Wszędobylska

Przymila się dosłownie do wszystkich. Dzień dobry woła zanim jeszcze ktokolwiek zdąży ją usłyszeć. Zagaduje, chwali, a przy okazji podpytuje, by wiedzieć wszystko o wszystkich i zawsze być pierwsza z każdą informacją. Kiedy trzeba się czegoś dowiedzieć, okazuje się przydatna, ale na co dzień – bywa naprawdę męcząca.

mama i dziecko bawią się na łóżku

9. Matka Ochotniczka

Zawsze zgłasza się jako pierwsza. Do wszystkiego. Chętnie pojedzie na szkolną wycieczkę, przypilnuje na dyskotece, zapisze się do klasowej trójki i komitetu rodzicielskiego. Pomoże wyposażyć salę, zorganizuje zbiórkę, przygotuje dekorację na szkolną akademię. Pamięta o imieninach nauczycielki, sprzątaczki, a nawet woźnej.

10. Matka Pilnie Strzeżąca

Strzeże swojego dziecka jak oka w głowie i pilnuje, by nikt przypadkiem nie zrobił mu krzywdy. Broni zawzięcie nawet, jeśli to jej szkrab coś przeskrobał . Najchętniej przez cały czas trzymałaby dziecko za rękę i podpowiadała każdy ruch. Jeśli już się na ciebie obrazi, nie licz na to, że twoje dziecko będzie miało dostęp do jej pociechy.

I jak? Rozpoznajecie gdzieś wasze znajome? A może same mogłybyście się zaliczyć do któregoś z powyższych typów? ;)