Jedziemy na wakacje. Pytania o bony turystyczne

Nadchodzące wakacje to ostatnie, w czasie których można skorzystać z bonu turystycznego. Jak pobrać bon turystyczny? Gdzie można go wykorzystać? Odpowiadamy!

mama z dzieckiem na plaży na wakacjach w ramach bonu turystycznego


Podziel się na


Bon turystyczny został wprowadzony w ubiegłym roku w czasie wakacji. Miał stanowić swego rodzaju wsparcie dla polskiej turystyki, która sporo straciła na wybuchu pandemii koronawirusa. Mimo, że funkcjonuje już od prawie roku, nadal wywołuje wiele niejasności. Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na najczęstsze pytania związane z bonem turystycznym.

Do kiedy można skorzystać z bonu turystycznego?

Nie zrozummy się źle. Czas na wykorzystanie bonu turystycznego nie kończy się w bieżącym roku – możemy go wykorzystać aż do 31 marca 2022. Nadchodzące wakacje to jednak ostatnie, w czasie których możemy skorzystać ze świadczenia – w czasie kolejnych bony nie będą już obowiązywać. Chyba, że opłacimy wyjazd czy noclegi wakacyjne przed wspomnianym terminem. Jeżeli usługa będzie realizowana w przyszłości, ale płatność za nią zostanie dokonana do 31 marca 2022 r., to również będzie można skorzystać z bonu.

Ważne! Mimo pojawiających się w sieci spekulacji, w chwili obecnej nie toczą się żadne prace nad przedłużeniem obowiązywania bonu turystycznego.

Komu przysługuje bon turystyczny?

Każdej rodzinie, która ma przynajmniej jedno dziecko w wieku poniżej 18 lat, czyli takie, na które pobierane jest świadczenie 500+ lub dodatek wychowawczy. Jeden bon przysługuje na jedno dziecko, jeśli więc rodzice mają dwoje dzieci, przysługują im dwa bony turystyczne. Co ważne: do bonu są uprawione nie tylko te osoby, które posiadają już dzieci, ale także te, które zostaną rodzicami przed 31 grudnia 2021 roku.

mama z dzieckiem na plaży na wakacjach w ramach bonu turystycznego

Jaką wartość ma bon turystyczny?

Bon turystyczny ma wartość 500 zł. Jeśli więc rodzice mają dwoje dzieci, przysługują im dwa bony o wartości 500 zł – łącznie 1000 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł – łącznie 1000 zł.

Jakie warunki należy spełnić, by skorzystać z bonu turystycznego?

Ten wspomniany powyżej – posiadanie dziecka w wieku poniżej 18 lat. Bony turystyczne przysługują niezależnie od wysokości zarobków rodziców. Podobnie jak w przypadku 500 plus są one zwolnione od podatku i nie wliczają się do dochodów.

Co trzeba zrobić, by otrzymać bon turystyczny?

Wiemy już, ile bonów o jakiej wartości nam przysługuje. Co dalej? Gdzie należy się po nie zgłosić? By odebrać swój bon/bony nie musimy wychodzić z domu. Wystarczy, że aktywujemy je za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Jeśli posiadamy Profil Zaufany, możemy skorzystać z niego przy zakładaniu profilu na PUE. Po potwierdzeniu zgodności lub aktualizacji danych bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym. Rodzice tym samym otrzymają unikalny 16 -cyfrowy kod, który stanowi swego rodzaju elektroniczny voucher.

  1. Wejdź na stronę zus.pl i kliknij „Zarejestruj w PUE” (pole na samej górze strony, na środku nagłówka).
  2. Wybierz sposób rejestracji: Dla Ciebie (czyli dla beneficjenta bonu).
  3. Zarejestruj się. Można to zrobić online poprzez: profil zaufany, kwalifikowany podpis elektroniczny, bankowość elektroniczną.
  4. Podaj swój aktualny adres e-mail oraz ewentualnie numer telefonu.
  5. Wpisz hasło składające się z minimum 8 znaków, w tym małych i dużych liter, znaków specjalnych i cyfr.
  6. Zaznacz pole „Nie jestem robotem” i zaakceptuj regulamin.
  7. Kliknij „Zarejestruj profil”.

Aktywacja bonu turystycznego

Na adres e-mail podany w rejestracji zostanie wysłany login do portalu PUE ZUS. Po otrzymaniu loginu można zalogować się na PUE i przejść do aktywacji bonu. Jak to zrobić?

  1. W zakładce „Ogólny” w menu bocznym wybierz zakładkę „Polski Bon Turystyczny”.
  2. Podaj adres e-mail oraz numer telefonu.
  3. Aktywuj bon (można to zrobić w dowolnym momencie od 1 sierpnia 2020 roku).

Po aktywacji bonu turystycznego na wskazany wcześniej adres e-mail zostanie wysłany kod obsługi płatności. Kod ten jest potrzebny do korzystania z bonu – należy go podawać za każdym razem podczas płacenia za usługi, które mają zostać sfinansowane bonem. Indywidualny kod dostępny będzie również na PUE ZUS w zakładce „Polski Bon Turystyczny” → „Mój Bon”.

Ważne! Na stronie PUE ZUS zakładka Polski Bon Turystyczny widoczna będzie tylko u osoby, która składała wniosek o 500+.

mama z dzieckiem na łódce na wakacjach w ramach bonu turystycznego

Kiedy należy aktywować bon turystyczny, by miał ważność w czasie planowanego wyjazdu?

Bon można aktywować w dowolnym momencie. Można to zrobić zarówno dzień przed wyjazdem jak też na długo przed planowanym wykorzystaniem.

Jak skorzystać z bonu turystycznego?

Bon aktywowany – co teraz? To właśnie uzyskany w czasie aktywacji numer musimy podać sprzedawcy/przedsiębiorcy w czasie opłacania interesującej nas usługi – bon pozwala na bezgotówkowe rozliczenie transakcji. Aby zapłacić bonem musimy podać sprzedawcy kod obsługi płatności, a następnie jednorazowy kod potwierdzający płatność bonem, przesłany SMS-em na numer telefonu komórkowego (ten podany na PUE ZUS przy aktywacji bonu).

Czy całą przysługującą w ramach bonu kwotę musimy wykorzystać z jednym razem?

Nie. Jeżeli w ramach konkretnego wyjazdu czy wybranej usługi nie wyczerpiemy całej przysługującej nam kwoty, możemy skorzystać z niej w innym dowolnym momencie. Jeśli z kolei kwota z bonu okaże się niewystarczająca do opłacenia danej usługi, możemy z powodzeniem dopłacić różnicę za pomocą karty czy gotówki.

Gdzie można zrealizować bon turystyczny?

Bon turystyczny jest pomysłem polskiego rządu. Jego celem jest wsparcie lokalnej turystyki, która dość mocno ucierpiała w wyniku pandemii koronawirusa. Z tego też względu możemy zrealizować go wyłącznie na terenie naszego kraju u przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na dołączenie do programu.

Co można opłacić za pomocą bonu turystycznego?

Usługi, które będą świadczone na rzecz dziecka. Za pomocą bonu możemy zapłacić m.in. za pobyt w hotelu, gospodarstwie agroturystycznym, kempingu, a nawet kwaterze prywatnej – o ile przedsiębiorca jest zarejestrowany w serwisie PUE ZUS. Możemy w ten sposób sfinansować także samodzielny pobyt dziecka na kolonii czy obozach – harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym.

W pierwszym etapie działania programu świadczenie w ramach bonu turystycznego dotyczyło wyłącznie noclegów w obiektach turystycznych oraz imprez turystycznych z minimum jednym noclegiem. Obecnie, po zmianach wprowadzonych w styczniu, bony mogą też służyć do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami przewidzianymi przez organizatorów (o ile oferują co najmniej dwa różne rodzaje usług, np. przejazd autokarem i zwiedzanie muzeum).

Możliwych połączeń atrakcji i usług jest niemalże nieograniczona ilość – organizatorzy turystyki i organizacje pożytku publicznego mogą dowolnie konstruować pakiety usług, włączając w to np. usługi przewodników, zwiedzanie muzeów, galerii, rejsy statkami, zajęcia rekreacyjne czy aktywności sportowe. Dzięki tym zmianom bon uwzględnia specyfikę zorganizowanego wypoczynku dzieci: wycieczek szkolnych, zielonych szkół, półkolonii czy obozów. Nieco mniejszy wybór mają rodzice, którzy chcieliby wykorzystać bon w ramach samodzielnych niezorganizowanych „odgórnie” wycieczek. Bonu nie wykorzystamy np. na bilet do muzeum, zoo czy wejście do sali zabaw. Zapłacimy nim za to za pobyt w parkach rozrywki, jak np. Energylandia, Rabkoland, Zatorland czy Dinoland.

dzieci na plaży na wakacjach w ramach bonu turystycznego

Czy bonem turystycznym można zapłacić za wyżywienie?

Tak, ale tylko wtedy, gdy jest ono oferowane wraz z noclegiem bądź inną usługą, np. wejściówką do parku rozrywki.

Czy można użyć bonu, jeśli zatrzymujemy się w hotelu, w którym dziecku przysługuje darmowy pobyt?

To pytanie często budzi wątpliwości rodziców, ponieważ w wielu obiektach najmłodsze dzieci mają prawo do darmowego noclegu. Co w takiej sytuacji? W takim przypadku możemy wykorzystać bon na opłacenie pobytu rodziców. Wyjątek ten zakłada, że dziecko samodzielnie – bez dorosłego opiekuna i tak nie mogłoby w tym miejscu skorzystać ze swojego bonu. Opłacenie bonem usług świadczonych na rzecz innych członków rodziny, np. starszego rodzeństwa (któremu nie przysługuje już bon) nie będzie możliwe.

Jak sprawdzić, kto honoruje bon turystyczny?

Niestety, nie wszyscy przedsiębiorcy „z marszu” dołączyli do programu. Dlatego może się okazać, że wybranej przez nas usługi nie uda się opłacić za pomocą bonu. By nie narażać się nie przykre niespodzianki, warto wcześniej sprawdzić, u których przedsiębiorców możliwe jest zrealizowanie vouchera. Listę przedsiębiorców, którzy honorują bon znajdziemy TUTAJ.

Co się stanie w sytuacji, kiedy nie wykorzystamy bonu turystycznego?

Bon przepadnie. Nie można wymienić go na gotówkę ani przekazać innej osobie.