Maluch i telewizja – czy w jakiej ilości?

Wokół nas pośpiech, coraz więcej pracy i innych zobowiązań. Rodzice, by uzyskać trochę czasu dla siebie często włączają dzieciom bajki i inne programy telewizyjne.

Dziecko przed telewizorem


Podziel się na


Nie od dziś wiadomo, że maluchy mniejsze i większe uwielbiają takie rozrywki. Przed ekranem najchętniej siedziałyby przez cały dzień. Tylko czy powinny? Ile tak naprawdę telewizji powinno oglądać dziecko, by mu to nie zaszkodziło?

Badania

Według badań Interactive Research Center wykonanych na zlecenie telewizji edukacyjnej Da Vinci Learning na początku bieżącego roku aż 95% polskich dzieci ogląda telewizję codziennie. 60% robi to kilka godzin dziennie! Niestety tylko jedna piąta maluchów robi to pod kontrolą dorosłych. Te dane są przerażające, pokazują, że nasze pociechy spędzają często cały swój wolny czas przed ekranem.

Telewizja narzędziem do wychowywania

Aż 60% polskich dzieci ogląda telewizję minimum kilka godzin dziennie.

Współcześni rodzice nie radzą sobie z organizowaniem czasu dzieciom i sobie. A ponieważ sami mają coraz więcej zajęć i coraz mniej czasu, sadzają malucha przed odbiornikiem, by ten czas trochę rozciągnąć. Dziecko jest zajęte oglądaniem, siedzi grzecznie, jest bezpieczne, a mama czy tata mogą zająć się obowiązkami.

Całkiem zrezygnować?

Telewizja nie jest zupełnym złem. Ma także swoje zalety, wiele może dziecko nauczyć. Najważniejsze jest, by nie zostawiać malucha samego przed ekranem, nie kontrolując tego, co i ile czasu ogląda. Wybieramy programy wartościowe dla dzieci, dobierając je do wieku. Warto poznać – ile nasza pociecha w poszczególnych etapach rozwoju jest w stanie zrozumieć i nauczyć się z bajek, programów edukacyjnych.

Musimy także uważać na treści, które mogą zaszkodzić. Nie chodzi tu tylko o przemoc, ale również o treści niezrozumiałe, niedostosowane do wieku dziecka. Dobrym pomysłem jest po każdym seansie z TV porozmawiać z maluchem o tym, co widział. Możemy wtedy wytłumaczyć mu wszystkie nieścisłości.

Maluch a telewizja

Ile czasu w jakim wieku?

Zdolności percepcyjne naszych dzieci rosną wraz z nimi. Na początku nie są one zbyt duże, o czym musimy pamiętać.

Do 2 lat

Dziecko w tym wieku nie powinno w ogóle oglądać telewizji. Jest ono zbyt małe, by zrozumieć to, co dzieje się na ekranie. Na tym etapie najważniejszymi zmysłami są dotyk – maluch uczy się przez łapanie, przenoszenie, dotykanie wszystkiego. Jego wzrok nie nadąża za szybko zmieniającymi się obrazami w telewizorze.

Od 2 do 3 lat

Dopiero teraz można wprowadzić maluchom bajki. Powinny być one bardzo proste, wyłącznie animowane. Nie mogą być zbyt długie, najlepiej by miały 10-15 minut. Takiej bajki w ciągu dnia dozwolona jest tylko jedna.

Od 3 do 5 lat

Powoli czas oglądania można wydłużyć. Maluch już więcej rozumie, ma swoich ulubionych bohaterów. Nadal nie powinien widzieć przemocy, bo nie rozumie jeszcze, że jest to tylko fikcja. Może mieć jeszcze problem z dynamiczną akcją programów telewizyjnych.

5 do 7 lat

Jednorazowo czas oglądania może wynosić 30 minut, w przypadku starszego przedszkolaka może być to więcej niż raz dziennie. Dobrze, by były to programy edukacyjne, przygotowujące do pójścia do szkoły.

7 do 10 lat

Jednorazowo może to być nawet godzina oglądania, nie częściej jednak niż dwa razy dziennie.

Powyżej 10 lat

Dzieci w tym wieku mogą oglądać jednorazowo dwie godziny. Mimo to nadal powinno być to kontrolowane przez rodziców. W razie potrzeby powinni oni zawsze tłumaczyć dziecku, co dzieje się na ekranie i dlaczego.