Tata to w życiu każdej dziewczynki pierwszy prawdziwy mężczyzna, który na długo pozostanie dla niej jedynym męskim autorytetem i wzorem. Czego powinien ją nauczyć?
Tego, że jest wyjątkowa
Tata powinien uświadomić córce, że bez względu na to jaka jest – jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Powinien starać się znaleźć w niej te niepowtarzalne cechy i silne strony – umacniać ją w przekonaniu, że są jej ogromną wartością oraz pomagać w realizacji wynikających z nich pasji i zamiłowań. Dzięki ojcu dziewczynka powinna zyskać pewność, że – bez względu na to, co mówią i myślą inni, jest najlepszą z możliwych wersją samej siebie.
Tego, jak kochać samą siebie
Jednocześnie powinien umieć zaakceptować jej słabości i pomóc w obróceniu ich na korzyść samej właścicielki. Dzięki ojcu dziewczynka musi zrozumieć, że również i to, czego nie uznajemy za swoją najlepszą stronę, jest ważną częścią nas samych. Nie ma bowiem nic trudnego w podziwianiu własnych bujnych loków czy zgrabnej sylwetki – znacznie cenniejsza jest umiejętność pokochania własnych defektów i uczynienie z nich – swego rodzaju atutów. Tylko taka postawa pozwoli dziewczynce pokochać samą siebie, co jest konieczne do życia w zgodzie ze sobą i własnymi wartościami.
Tego, że zasługuje na to, co najlepsze
Mimo, że tego rodzaju przekonanie na temat własnego dziecka wyznaje niemalże każdy rodzic, nie każdy potrafi przekazać je swojej pociesze we właściwy sposób. Nie wystarczą bowiem piękne zabawki i spełnianie wszelkich zachcianek – podejście to co najwyżej umocni w dziecku postawę roszczeniową i przekona o tym, że wszystko należy mu się niejako „z marszu”. Tata powinien nauczyć córkę tego, by nie poprzestawała na półśrodkach i rozwiązaniach pośrednich, ale dążyła do tego, co najlepsze. To przekona dziewczynkę, że powinna mierzyć wysoko – wyżej niż sięga szklany sufit i inne przeszkody pojawiające się nagminnie w dorosłym życiu kobiet.
Tego, jak okazywać emocje i uczucia
Oraz jak o nich rozmawiać. Tak, nie zaszła tu wcale żadna pomyłka. Dziewczynka powinna wejść w dorosłe życie z przekonaniem, że z mężczyzną można rozmawiać o emocjach równie skutecznie, jak z kobietą. Tata powinien umieć dzielić się z córką swoimi odczuciami zarówno za pomocą gestów, jak i słów – mówić, jak bardzo ją kocha, jak bardzo mu na niej zależy, jak bardzo jest z niej dumny. To zachęci dziecko do śmiałego wyrażania własnych odczuć, myśli i opinii, a w przyszłości ułatwi zbudowanie opartego na zrozumieniu związku.
Tego, jak być samowystarczalną
Tata powinien wpoić córce przekonanie, że podział na zajęcia damskie i męskie nie istnieje. Znajomość kilku podstawowych, uchodzących za typowo „męskie” czynności, pozwoli jej być bardziej niezależną, samodzielną i samowystarczalną. Wbicie gwoździa, wkręcenie żarówki czy przykręcenie śrubki nie powinny jej się jawić jako zadania dla supermana. Jednocześnie dla córki naturalnym powinien być widok ojca z odkurzaczem, żelazkiem czy patelnią.
Tego, jak prosić o pomoc
Ojciec nie powinien jednak budować w córce przekonania, że proszenie o pomoc jest zachowaniem umniejszającym naszą wartość. Dziewczynka powinna wynieść z domu rodzinnego przekonanie, że kiedy sobie z czymś nie radzimy, powinniśmy zwrócić się do innych – tych, którzy znają się na tym lepiej od nas samych. Powinna też wiedzieć, że dotyczy to w równym stopniu obydwu płci. Przyznanie się do własnej słabości powinna traktować w kategoriach siły.
Tego, że przyjaźń damsko-męska jest możliwa
Ojciec powinien starać się przeciągnąć pomiędzy sobą i córką nić prawdziwej przyjaźni. Pokazać, że jako rodzic może być nie tylko prawdziwym nauczycielem, ale właśnie wiernym, oddanym przyjacielem, na którym zawsze można polegać, któremu można ufać, z którym można porozmawiać o wszystkim. Dziewczynka powinna mieć świadomość tego, że może zwrócić się do niego w każdej sytuacji, że może na niego liczyć bez względu na wszystko.
Tego, czego powinna spodziewać się po swoim partnerze
Jak zostało wspomniane na wstępie, ojciec to dla dziewczynki pierwszy prawdziwy przykład mężczyzny. Powinien on zrobić wszystko, by być dla swojej córki nie tylko przykładem, ale również wzorem. Obrazować własnym zachowaniem i postawą to, czego powinna spodziewać się kiedyś od swojego partnera – szacunek, czułość, wsparcie. W tym wypadku niepotrzebne są żadne słowa – wystarczy, że dziewczynka będzie obserwowała, jak wyglądają wzajemne relacje taty i mamy.
—-
Tato, pamiętaj, że masz do odegrania w życiu swojej córki ogromną rolę, w której nikt inny nie może cię zastąpić. Nie szukaj więc dublerów, ale zrób wszystko, by wypełnić ojcowski scenariusz jak najlepiej!