Biznesmen dobrym tatą? Wiele osób słysząc takie hasło, puka się w głowę. Przedsiębiorczość, słowność, staranność, umiejętność organizacji czasu – to tylko kilka cech charakteryzujących dobrego biznesmena.
Jednak głębiej je analizując – także dobrego taty. Jedno wcale nie musi wykluczać drugiego!
Potencjał
Człowiek interesu to niekoniecznie zapatrzony w swoje działania pracoholik. To przede wszystkim mężczyzna o pokaźnym potencjale, który w umiejętny sposób może wykorzystać także w misji zwanej ojcostwem. Cechy dobrego biznesmena wyraźnie pokrywają się z cechami dobrego taty. Podchodząc do tacierzyństwa, jak do interesu życia, możesz ugrać całkiem niezłą stawkę.
Przede wszystkim – planuj!
Biznesplan to podstawa każdego działania, także w projekcie „Dziecko”. Obierz konkretny cel, który chcesz osiągnąć, zastanów się, jakim chcesz być ojcem i w jaki sposób do tego dojdziesz. Przedyskutuj sprawę ze swoim wspólnikiem – matka dziecka to równie istotne ogniwo w tej firmie. Ustalcie wspólnie podział obowiązków, budżet na najbliższych kilka lat oraz zarys strategii działania. Weź pod uwagę ewentualne zmiany – nie masz wpływu na wszystkie okoliczności. Plan musi być na tyle elastyczny, by nie legł w gruzach pod wpływem jednej, niewielkiej poprawki.
Bilans środków
Zastanów się, jakie środki już uzyskałeś w toku przygotowań do tego projektu, a jakie dopiero musisz zorganizować. Zrób wywiad ze swoim wspólnikiem – bez wątpienia obserwując sytuację ze swojej perspektywy, może służyć cenną poradą. Zaopatrz się w odpowiednią literaturę. Uzupełniaj swoją wiedzę i zakres umiejętności – podnoś swoje kwalifikacje! Orientuj się w obecnej sytuacji, powinieneś wszystko wiedzieć o poszczególnych etapach przedsięwzięcia, jeśli chcesz mieć kontrolę nad dalszym jego rozwojem. Staranne przygotowanie i poczucie posiadania odpowiednich kompetencji to już poważny krok w stronę sukcesu. Wszystko idzie po twojej myśli? Doskonale, ale nie spoczywaj na laurach – musisz być czujny, dostosowuj się do zmieniającej się sytuacji, każdy etap realizacji projektu ma inne wymagania.
Organizacja czasu
Era komputera pozwala na nadzorowanie firmy zdalnie. Wiedz jednak, że zgodnie ze starym powiedzeniem – gdzie kota nie ma, tam myszy harcują. Twoja obecność w firmie jest bardzo istotna dla prawidłowego rozwoju sytuacji. Zaplanuj sobie czas na pracę nad projektem – wspólna zabawa, spacer czy czytanie książek bez wątpienia zaowocują w przyszłości. Nie zapominaj również o swoim wspólniku – musicie konsultować swoje działania, a także ściśle ze sobą współpracować, w końcu to jedno z najistotniejszych przedsięwzięć waszego życia!
Inwestuj z głową
Bycie tatą to bardzo wymagające także finansowo przedsięwzięcie. Pamiętaj o przemyśleniu każdej inwestycji – kupno piątego gryzaka może okazać się całkowicie zbędne. Konsultuj wydatki ze wspólnikiem – prawdopodobnie żona będzie lepiej zorientowana, czy kolejna para bucików jest potrzebna maluchowi. Ponadto, dostosowuj inwestycje do etapu projektu – na wszystko przychodzi odpowiedni czas. Rozpoczynasz inwestowanie od kupna smoczków i pieluszek, później przychodzi etap zajęć dodatkowych i lekcji języków obcych.
Doceniaj sukcesy
Dobry szef nie tylko kontroluje i wymaga, ale także nagradza. Wyznaczaj swojemu dziecku granice, ale i doceniaj jego wysiłki. Jako tata budujesz w ten sposób autorytet w oczach dziecka. Wraz z wspólnikiem świętujcie razem wszystkie małe sukcesy, ustal przy współpracy z żoną system kar i nagród. Wspieraj inicjatywy swojego potomka, pozwól się nie tylko szanować, ale i po prostu lubić. Stosując swoje biznesowe sztuczki, pamiętaj, że w tym projekcie przede wszystkim jesteś kochanym ojcem.