Jak postępować gdy u dziecka pojawia się stan podgorączkowy po szczepieniu? Czy po szczepieniu dziecka można iść na spacer i kąpać dziecko?
Stan podgorączkowy po szczepieniu czy gorączka u niemowlaka po szczepieniu, to częsta reakcja organizmu. Jak postępować gdy u dziecka pojawia się stan podgorączkowy po szczepieniu? Czy po szczepieniu dziecka można iść na spacer? Czy kąpać dziecko po szczepieniu? Co robić jeśli pojawia się gorączka po szczepieniu u niemowlaka? Podpowiadamy!
Gorączka po szczepieniu – czy kąpać dziecko po szczepieniu
Niektórzy rodzice wyznają pogląd, że kąpanie dziecka w dniu, w którym zostało ono zaszczepione nie jest dobrym pomysłem. Czy po szczepieniu można kąpać dziecko? Kąpiel jest uznawana za jeden ze skuteczniejszych i – co ważne – nieinwazyjnych sposobów na obniżenie temperatury ciała! Warto więc wykąpać dziecko nawet jeśli wystąpił stan podgorączkowy po szczepieniu.
Oczywiście mowa o kąpieli w letniej wodzie – najlepiej, jeśli jej temperatura będzie niższa od temperatury ciała dziecka o 2 stopnie – i kąpieli niezbyt długiej (7 – 10 minut zdecydowanie wystarczy). Czy można kąpać dziecko po szczepieniu w każdym przypadku? Kąpiel odradza się w przypadku dziecka silnie osłabionego i takiego, u którego wystąpiły już dreszcze gorączkowe.
Czy dziecko ze stanem podgorączkowym może wychodzić na dwór?
Szczepienie dziecka samo w sobie nie jest powodem do rezygnacji ze spaceru, ale jeśli występuje stan podgorączkowy u dziecka po szczepieniu, bezpieczniej będzie pozostać w domu. Rodzice często zastanawiają się, czy dziecko z gorączką może wyjść na dwór, oczywiście chodzi o gorączkę wywołaną szczepieniem. Okazuje się, że gorączka po szczepieniu u dziecka jest równie silnym przeciwwskazaniem do wyjścia na dwór, co gorączka spowodowana chorobą. Podkreślmy więc raz jeszcze: nie ma znaczenia, z jakiego powodu temperatura ciała dziecka uległa podwyższeniu – czy jest to zapowiedź zbliżającej się choroby, jeden z objawów ząbkowania czy reakcja na podane w szczepionce wirusy. Gorączkę po szczepieniu u dziecka – a dla bezpieczeństwa także stan podgorączkowy po szczepieniu – najlepiej przeczekać w domu.
Nie mamy przecież pewności, że w czasie przechadzki temperatura ciała dziecka dodatkowo nie wzrośnie, a jak wiemy, granica między stanem podgorączkowym a „pełną” gorączką jest dość płynna. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku niemowląt. Gorączka po szczepieniu u niemowlaka może urosnąć bardzo szybko. Zresztą gorączka u niemowlaka po szczepieniu może być również wskazaniem do konsultacji z lekarzem. Układ odpornościowy w momencie, kiedy organizm gorączkuje, jest osłabiony, a przecież wówczas ryzyko infekcji zdecydowanie się podnosi. W przypadku dziecka niedawno zaszczepionego – wzrasta ono szczególnie. Czy dziecko z gorączką może wychodzić na dwór? Zdecydowanie powinno zostać w domu!
Jak leczyć stan podgorączkowy po szczepieniu?
Z gorączką po szczepieniu, która pojawia się u dziecka po podaniu szczepionki postępujemy podobnie, jak z tą, której powodem jest infekcja. To, że znamy powód podniesionej temperatury ciała malca i wiemy, że nie jest ona wynikiem groźnej choroby nie znaczy, że nie musimy z nią walczyć. Gorączka do pewnego momentu jest objawem pozytywnym – to mechanizm obronny organizmu, ale zbyt wysoka jest już dla tego organizmu groźna. Ogólnie przyjmuje się, że temperatura w granicach 37-38°C to dopiero stan podgorączkowy, natomiast po przekroczeniu 38°C mamy już do czynienia z gorączką.
Leków przeciwgorączkowych nie podajemy więc do momentu, gdy nie jest to koniecznie – temperatura utrzymuje się we wspomnianych granicach. Już wtedy warto jednak zacząć obniżać temperaturę ciała dziecka domowymi sposobami – pomóc mogą chłodne okłady na czoło, klatkę piersiową i łydki czy wspomniana wyżej kąpiel. Jeśli naturalne sposoby nie przynoszą rezultatów, a temperatura narasta, należy sięgnąć po leki przeciwgorączkowe dostosowane do wieku malca, wcześniej konsultując podanie leków z lekarzem.