Jakie są różnice pomiędzy pierwszą a drugą ciążą? Czy można przejść je całkiem inaczej? Na co się nastawić? Odpowiadamy!
Czym różni się druga ciąża od pierwszej? Najważniejsza różnica nasuwa się sama – oprócz kochającego partnera masz dodatkowe wsparcie – swoją pierwszą pociechę. Jednak różnic między pierwszą a drugą ciążą jest znacznie więcej.
Druga ciąża przebiega łagodniej?
Oczywiście trudno w tej kwestii o jakiekolwiek reguły, ale zwykle bywa tak, że druga ciąża przebiega znacznie łagodniej od poprzedniej. Dolegliwości , które były zmorą pierwszej (nudności, mdłości, senność, złe samopoczucie, wrażliwość piersi, zachcianki pokarmowe) często omijają kolejną, a te, których ominąć nie sposób, zwykle są mniej dokuczliwe. Dzieje się tak za sprawą faktu, że mięśnie są bardziej elastyczne i rozciągnięte, a ponadto – drugie dziecko układa się nieco niżej (właśnie z uwagi na rozciągnięte mięśnie, które nie utrzymują go tak wysoko, jak pierwszego). To pozwala mamie na swobodniejsze oddychanie oraz zmniejsza uciążliwość zgagi. Niestety, takie ułożenie ma też swoje wady – maluszek bardziej uciska na pęcherz, co skłania mamusię do częstszych wizyt w toalecie.
Dodatkowo, warto zauważyć, że niektóre z ciążowych przypadłości mama jest już w stanie przewidzieć i zaradzić im na wystarczająco wczesnym etapie – sprawdzonymi na samej sobie sposobami.
Warto jednak pamiętać o tym, że powyższe zjawisko nie jest regułą, a raczej – wynikiem właściwego zadbania o siebie w czasie pierwszej ciąży i zaraz po jej zakończeniu (właściwa dieta, odpowiednia dawka ruchu, odpowiednia pielęgnacja ciała). Jeśli mamusia o tym zapomni, może się zdarzyć, że druga ciąża da się jej we znaki znacznie bardziej, niż poprzednia – pojawią się rozstępy i żylaki, których być może pierwsza ciąża oszczędziła.
Drugi poród przebiega sprawniej
Nie tylko ciąża, ale i sam poród w swojej drugiej odsłonie przebiega sprawniej – jest krótszy i mniej bolesny. Statystyki pokazują, że o ile pierwszy trwa z reguły od 12 do 14 godzin, drugi – co najwyżej 8. Ma to oczywiście swoje medyczne uzasadnienie – szyjka macicy rozszerza się szybciej, niż w czasie pierwszego porodu, zwykle dochodzi też do jej skrócenia i rozszerzenia jeszcze przed rozpoczęciem akcji porodowej.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że mamusia wie już, jak należy przeć, jaką zająć pozycję i na co zwracać uwagę podczas porodu, co sprawia, że jej współpraca z personelem medycznym przebiega znacznie sprawniej.
Drugie dziecko? Wiesz, czego się spodziewać!
Często zdarza się tak, że w czasie drugiej ciąży mamusia szybciej niż w poprzedniej odczuwa ruchy dziecka to dlatego, że wie już doskonale, jakie to uczucie. O ile w czasie pierwszej ciąży dzieje się to z reguły w okolicach 20 tygodnia, w kolejnej może się udać poczuć dziecko nawet 4 tygodnie wcześniej! Także skurcze przepowiadające mogą być bardziej odczuwalne, no i – czy przyszłą mamę to cieszy czy też nie – prawdopodobnie szybciej uwypukli się jej brzuszek.
Kolejną różnicą, na jaką warto zwrócić uwagę jest fakt, że w przypadku drugiej ciąży mama jest znacznie lepiej przygotowana psychicznie. Wie już, czego powinna się spodziewać przed, w trakcie i po porodzie, a to – znacznie zmniejsza towarzyszący wydarzeniu stres. Warto jednak zauważyć, że – podobnie jak w przypadku przebiegu ciąży – także nastawienie psychiczne mamy do drugiego porodu jest zależne od doświadczeń z pierwszego. Jeżeli rodzicielski debiut budzi w mamie negatywne wspomnienia, obawa przed bolesną powtórką może sprawić, że przetrwanie kolejnej ciąży będzie dla niej jeszcze trudniejsze.
Masz dodatkowe wsparcie!
Wróćmy do różnicy wspomnianej na wstępie – biegający po mieszaniu maluszek to niewątpliwie spore ułatwienie obecnej ciąży. Jest dowodem na to, że porodowy ból i ciążowe dolegliwości zostaną wynagrodzone i zamiast skupiać się na niedogodnościach, lepiej zacisnąć zęby.
Trudno jednak ukrywać, że owo „wsparcie” nadal potrzebuje nieustannej opieki i kontroli (oczywiście wszystko zależy od wieku dziecka). Mama ma dla siebie znacznie mniej czasu, niż w poprzedniej ciąży, przez co może odczuwać większe zmęczenie. Na szczęście i to ma swoje zalety. Mniejsza ilość czasu oznacza mniej okazji do rozmyślań, stresu, niepokojów i obaw. Mniej sposobności do wertowania medycznych poradników i wyszukiwania chorób, które „na pewno” właśnie nam się przytrafią.
Nie ma co ukrywać, że druga ciąża jest łatwiejsza także pod względem organizacyjnym. Szafa pełna jest ubranek, kocyków i zabawek, w rogu pokoju stoi łóżeczko, a na korytarzu – wózek. Przygotowanie się do przyjścia na świat kolejnego potomka będzie więc wymagało od rodziców mniej wydatków i mniej – czasu. Warto go sobie zaoszczędzić na przyszłość. Po narodzinach maluszka, podczas opieki nad dwójką szkrabów – przyda się z naddatkiem.
Dowiedz się więcej: