Czym druga ciąża różni się od pierwszej?

Jakie są różnice pomiędzy pierwszą a drugą ciążą? Czy można przejść je całkiem inaczej? Na co się nastawić? Odpowiadamy!

dziewczynka całuje brzuch mamy w drugiej ciąży


Podziel się na


Najważniejsza różnica nasuwa się sama – oprócz kochającego partnera masz dodatkowe wsparcie – swoją pierwszą pociechę. Jednak różnic między pierwszą a drugą ciążą jest znacznie więcej.

Ciąża przebiega łagodniej?

Oczywiście trudno w tej kwestii o jakiekolwiek reguły, ale zwykle bywa tak, że druga ciąża przebiega znacznie łagodniej od poprzedniej. Dolegliwości , które były zmorą pierwszej (nudności, mdłości, senność, złe samopoczucie, wrażliwość piersi, zachcianki pokarmowe) często omijają kolejną, a te, których ominąć nie sposób, zwykle są mniej dokuczliwe. Dzieje się tak za sprawą faktu, że mięśnie są bardziej elastyczne i rozciągnięte, a ponadto – drugie dziecko układa się nieco niżej (właśnie z uwagi na rozciągnięte mięśnie, które nie utrzymują go tak wysoko, jak pierwszego). To pozwala mamie na swobodniejsze oddychanie oraz zmniejsza uciążliwość zgagi. Niestety, takie ułożenie ma też swoje wady – maluszek bardziej uciska na pęcherz, co skłania mamusię do częstszych wizyt w toalecie.

Dodatkowo, warto zauważyć, że niektóre z ciążowych przypadłości mama jest już w stanie przewidzieć i zaradzić im na wystarczająco wczesnym etapie – sprawdzonymi na samej sobie sposobami.

Warto jednak pamiętać o tym, że powyższe zjawisko nie jest regułą, a raczej – wynikiem właściwego zadbania o siebie w czasie pierwszej ciąży i zaraz po jej zakończeniu (właściwa dieta, odpowiednia dawka ruchu, odpowiednia pielęgnacja ciała). Jeśli mamusia o tym zapomni, może się zdarzyć, że druga ciąża da się jej we znaki znacznie bardziej, niż poprzednia – pojawią się rozstępy i żylaki, których być może pierwsza ciąża oszczędziła.

mama w ciąży z córkami siedzą na trawie

Poród przebiega sprawniej

Nie tylko ciąża, ale i sam poród w swojej drugiej odsłonie przebiega sprawniej – jest krótszy i mniej bolesny. Statystyki pokazują, że o ile pierwszy trwa z reguły od 12 do 14 godzin, drugi – co najwyżej 8. Ma to oczywiście swoje medyczne uzasadnienie – szyjka macicy rozszerza się szybciej, niż w czasie pierwszego porodu, zwykle dochodzi też do jej skrócenia i rozszerzenia jeszcze przed rozpoczęciem akcji porodowej.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że mamusia wie już, jak należy przeć, jaką zająć pozycję i na co zwracać uwagę podczas porodu, co sprawia, że jej współpraca z personelem medycznym przebiega znacznie sprawniej.

Wiesz, czego się spodziewać

Często zdarza się tak, że w czasie drugiej ciąży mamusia szybciej niż w poprzedniej odczuwa ruchy dziecka to dlatego, że wie już doskonale, jakie to uczucie. O ile w czasie pierwszej ciąży dzieje się to z reguły w okolicach 20 tygodnia, w kolejnej może się udać poczuć dziecko nawet 4 tygodnie wcześniej! Także skurcze przepowiadające mogą być bardziej odczuwalne, no i – czy przyszłą mamę to cieszy czy też nie – prawdopodobnie szybciej uwypukli się jej brzuszek.

Kolejną różnicą, na jaką warto zwrócić uwagę jest fakt, że w przypadku drugiej ciąży mama jest znacznie lepiej przygotowana psychicznie. Wie już, czego powinna się spodziewać przed, w trakcie i po porodzie, a to – znacznie zmniejsza towarzyszący wydarzeniu stres. Warto jednak zauważyć, że – podobnie jak w przypadku przebiegu ciąży – także nastawienie psychiczne mamy do drugiego porodu jest zależne od doświadczeń z pierwszego. Jeżeli rodzicielski debiut budzi w mamie negatywne wspomnienia, obawa przed bolesną powtórką może sprawić, że przetrwanie kolejnej ciąży będzie dla niej jeszcze trudniejsze.

dwójka dzieci tuli się

Masz dodatkowe wsparcie

Wróćmy do różnicy wspomnianej na wstępie – biegający po mieszaniu maluszek to niewątpliwie spore ułatwienie obecnej ciąży. Jest dowodem na to, że porodowy ból i ciążowe dolegliwości zostaną wynagrodzone i zamiast skupiać się na niedogodnościach, lepiej zacisnąć zęby.

Trudno jednak ukrywać, że owo „wsparcie” nadal potrzebuje nieustannej opieki i kontroli (oczywiście wszystko zależy od wieku dziecka). Mama ma dla siebie znacznie mniej czasu, niż w poprzedniej ciąży, przez co może odczuwać większe zmęczenie. Na szczęście i to ma swoje zalety. Mniejsza ilość czasu oznacza mniej okazji do rozmyślań, stresu, niepokojów i obaw. Mniej sposobności do wertowania medycznych poradników i wyszukiwania chorób, które „na pewno” właśnie nam się przytrafią.
W pełnej gotowości

Nie ma co ukrywać, że druga ciąża jest łatwiejsza także pod względem organizacyjnym. Szafa pełna jest ubranek, kocyków i zabawek, w rogu pokoju stoi łóżeczko, a na korytarzu – wózek. Przygotowanie się do przyjścia na świat kolejnego potomka będzie więc wymagało od rodziców mniej wydatków i mniej – czasu. Warto go sobie zaoszczędzić na przyszłość. Po narodzinach maluszka, podczas opieki nad dwójką szkrabów – przyda się z naddatkiem.