Egzotyczne wakacje z dzieckiem w zimie – jak je zaplanować?

Podróżowanie z małym dzieckiem. Jak to zrobić, żeby cieszyć się wspólnie egzotycznym wyjazdem?

kobieta i dziecko nad morzem egzotyczne wakacje


Podziel się na


Nie da się ukryć, że egzotyczna podróż z maluchem wymaga znacznie lepszego zaplanowania i drobiazgowych przygotowań niż wyjazd we dwójkę.

Da się? Jasne!

Wiele osób odkłada egzotyczne, dalsze podróże z pociechą na bliżej nieokreśloną przyszłość nawet nie biorąc pod uwagę, że można na dalsze wakacje wyjechać z małym dzieckiem. A można! Oczywiście nie w każdej sytuacji i nie zawsze. Czasem ma się wrażenie, że więcej z tym zachodu niż jest to warte. Czasem nad chęcią wygrywają wszelkiej maści obawy. Ale bardzo często wszelkie obiekcje mogą być w prosty sposób wyjaśnione, a taka podróż okazuje się wspaniałym doświadczeniem. W sieci istnieje masa blogów prowadzonych przez osoby podróżujące z małymi dziećmi. Udowadniają, że nie tylko się da, ale pokazują jaką frajdą może to być dla wszystkich.

Z pewnością sama podróż, jak i przygotowania do niej w przypadku, kiedy wyjeżdżamy z pociechą będą się bardzo różnić od sytuacji, w której planujemy wakacje w gronie samych dorosłych. Trzeba się na to przygotować – będzie po prostu inaczej, bo dziecka nie da się „nagiąć” do naszych oczekiwań i podróżniczych przyzwyczajeń. Konieczne będą ustępstwa i kompromisy, ale to wcale nie oznacza, że podróż będzie gorsza!

dzieci bawią się w piasku

Dobre planowanie to klucz

Kluczowe jest bardzo dokładne, skrupulatne planowanie, które powinno rozpocząć się oczywiście od wyboru kierunku podróży. Nie każdy będzie tak samo dobry na wyjazd z dzieckiem. Trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii (zostaną omówione w dalszej części artykułu) i zdecydowanie więcej poczytać o danym miejscu.

Jeśli to pierwsza podróż trzeba wybrać taki kierunek, w którym spodziewamy się, że będziemy czuć się komfortowo (bo np. znamy język, kulturę, znajomi już tam byli…). Warto też poczytać wpisy na blogach odnośnie wyjazdów z dziećmi w wybrane przez nas miejsce. Każdy region ma swoją specyfikę i ograniczenia, dlatego warto poszukać konkretnych informacji. Na pierwszą egzotyczną podróż z maluchem polecana jest zwykle Tajlandia.

dzieci w drodze na plażę

Podróż z maluchem

Przed podróżą trzeba przemyśleć pewne ważne kwestie.

  • szczepienia – jeśli wybieramy się do egzotycznego kraju koniecznie należy sprawdzić listę szczepień. Często istnieją dwie – obowiązkowe i rekomendowane. Nawet jeżeli nie ma żadnych obowiązkowych, w przypadku dziecka i tak najlepiej zasięgnąć porady. Można, oprócz lekarza rodzinnego, skonsultować się także ze specjalistą medycyny podróży.
  • strona MSZ – jeszcze zanim wykupimy bilety, najlepiej będzie odwiedzić stronę polskiego MSZ. Zamieszczane są tam informacje dotyczące bezpieczeństwa podróżowania do różnych krajów i regionów oraz rekomendacje odnośnie poruszania się po nich (w pewnych przypadkach MSZ w ogóle odradza wyjazd).
  • porcja wiedzy – przed dalszym wyjazdem najlepszą radą będzie – czytać, czytać, czytać! Ile się tylko da. Przewodników, blogów, artykułów o danym miejscu. Musimy wiedzieć, czego się spodziewać – jakiego jedzenia, zwyczajów, ewentualnych „zakazanych” miejsc, bezpieczeństwa, ograniczeń w podróżowaniu, środków transportu… Nie ma lepszej metody na przygotowanie się do wyjazdu.
  • komunikacja i sposoby poruszania się – jeśli nasz urlop chcemy spędzić przemieszczając się po danym kraju, koniecznie trzeba sprawdzić jaki jest najlepszy, najbardziej komfortowy i najbezpieczniejszy środek transportu. Jeśli auto – jakie są drogi? Czy wszędzie można bez problemu dojechać? Jeśli autobus czy pociąg – warto wcześniej dokładnie sprawdzać trasy, a najlepiej kupić bilety z wyprzedzeniem, by mieć pewność, że nie zostaniemy na lodzie. W niektórych krajach i miastach od metra bezpieczniejsze będą taksówki (i o wiele tańsze niż w Polsce!).
  • klimat i pogoda – warto się w ten temat zagłębić i poczytać o spodziewanej temperaturze, wilgotności i opadach w okresie, w którym planujemy wypoczynek. W egzotycznych krajach na pewno będzie gorąco, więc trzeba się odpowiednio przygotować kupując dziecku ubrania, nakrycia głowy i kremy z filtrem. Nie jest też raczej dobrym pomysłem wybieranie się do danego regionu w miesiącu, w którym temperatury są tam najwyższe w całym roku.
  • opieka zdrowotna – jaki jest do niej dostęp w każdym z miejsc, jakie planujemy odwiedzić? To trzeba sprawdzić i poczytać o każdym z miast i każdej miejscowości,w której będziemy się zatrzymywać. Z pewnością uspokoi nas, że w razie sytuacji awaryjnej wiemy gdzie się zgłosić.
  • apteczka – podróżna apteczka to temat na cały osobny artykuł! Jeśli wyjeżdżamy z dzieckiem najlepiej skompletować ją z lekarzem pediatrą. Przede wszystkim należy ubezpieczyć się w razie wystąpienia rewelacji żołądkowo-jelitowych (u wszystkich, nie tylko u dziecka!), które dość często zdarzają się podczas dalekich podróży. Oprócz tego dobrze będzie zabrać leki na przeziębienie i katar, przeciwbólowe, przeciwalergiczne, przeciwgorączkowe, termometr, coś do odkażania (nie tylko ranek, ale i powierzchni!), plasterki, elektrolity, probiotyki, coś co ukoi w przypadku oparzeń słonecznych i coś na ukąszenia.
  • ubezpieczenie – podróżując na własną rękę koniecznie należy pamiętać o odpowiednim ubezpieczeniu. Jeśli wyjeżdżamy z dzieckiem, dobrze jest dopłacić do nieco droższego pakietu.
  • rozsądne wybory – innymi słowy – należy minimalizować ryzyko – dziecko m.in. nie powinno jeść ulicznego jedzenia, pić wody z lodem lub wody niewiadomego pochodzenia (tylko butelkowana). Należy też wybierać jakościowo dobre noclegi, nie ryzykować jeśli na zewnątrz panuje upał i upewnić się czy w okolicy, w której się zatrzymamy będzie np. sklep.