Podróżowanie z małym dzieckiem. Jak to zrobić, żeby cieszyć się wspólnie egzotycznym wyjazdem?
Nie da się ukryć, że egzotyczna podróż z maluchem wymaga znacznie lepszego zaplanowania i drobiazgowych przygotowań niż wyjazd we dwójkę.
Da się? Jasne!
Wiele osób odkłada egzotyczne, dalsze podróże z pociechą na bliżej nieokreśloną przyszłość nawet nie biorąc pod uwagę, że można na dalsze wakacje wyjechać z małym dzieckiem. A można! Oczywiście nie w każdej sytuacji i nie zawsze. Czasem ma się wrażenie, że więcej z tym zachodu niż jest to warte. Czasem nad chęcią wygrywają wszelkiej maści obawy. Ale bardzo często wszelkie obiekcje mogą być w prosty sposób wyjaśnione, a taka podróż okazuje się wspaniałym doświadczeniem. W sieci istnieje masa blogów prowadzonych przez osoby podróżujące z małymi dziećmi. Udowadniają, że nie tylko się da, ale pokazują jaką frajdą może to być dla wszystkich.
Z pewnością sama podróż, jak i przygotowania do niej w przypadku, kiedy wyjeżdżamy z pociechą będą się bardzo różnić od sytuacji, w której planujemy wakacje w gronie samych dorosłych. Trzeba się na to przygotować – będzie po prostu inaczej, bo dziecka nie da się „nagiąć” do naszych oczekiwań i podróżniczych przyzwyczajeń. Konieczne będą ustępstwa i kompromisy, ale to wcale nie oznacza, że podróż będzie gorsza!
Dobre planowanie to klucz
Kluczowe jest bardzo dokładne, skrupulatne planowanie, które powinno rozpocząć się oczywiście od wyboru kierunku podróży. Nie każdy będzie tak samo dobry na wyjazd z dzieckiem. Trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii (zostaną omówione w dalszej części artykułu) i zdecydowanie więcej poczytać o danym miejscu.
Jeśli to pierwsza podróż trzeba wybrać taki kierunek, w którym spodziewamy się, że będziemy czuć się komfortowo (bo np. znamy język, kulturę, znajomi już tam byli…). Warto też poczytać wpisy na blogach odnośnie wyjazdów z dziećmi w wybrane przez nas miejsce. Każdy region ma swoją specyfikę i ograniczenia, dlatego warto poszukać konkretnych informacji. Na pierwszą egzotyczną podróż z maluchem polecana jest zwykle Tajlandia.
Podróż z maluchem
Przed podróżą trzeba przemyśleć pewne ważne kwestie.
- szczepienia – jeśli wybieramy się do egzotycznego kraju koniecznie należy sprawdzić listę szczepień. Często istnieją dwie – obowiązkowe i rekomendowane. Nawet jeżeli nie ma żadnych obowiązkowych, w przypadku dziecka i tak najlepiej zasięgnąć porady. Można, oprócz lekarza rodzinnego, skonsultować się także ze specjalistą medycyny podróży.
- strona MSZ – jeszcze zanim wykupimy bilety, najlepiej będzie odwiedzić stronę polskiego MSZ. Zamieszczane są tam informacje dotyczące bezpieczeństwa podróżowania do różnych krajów i regionów oraz rekomendacje odnośnie poruszania się po nich (w pewnych przypadkach MSZ w ogóle odradza wyjazd).
- porcja wiedzy – przed dalszym wyjazdem najlepszą radą będzie – czytać, czytać, czytać! Ile się tylko da. Przewodników, blogów, artykułów o danym miejscu. Musimy wiedzieć, czego się spodziewać – jakiego jedzenia, zwyczajów, ewentualnych „zakazanych” miejsc, bezpieczeństwa, ograniczeń w podróżowaniu, środków transportu… Nie ma lepszej metody na przygotowanie się do wyjazdu.
- komunikacja i sposoby poruszania się – jeśli nasz urlop chcemy spędzić przemieszczając się po danym kraju, koniecznie trzeba sprawdzić jaki jest najlepszy, najbardziej komfortowy i najbezpieczniejszy środek transportu. Jeśli auto – jakie są drogi? Czy wszędzie można bez problemu dojechać? Jeśli autobus czy pociąg – warto wcześniej dokładnie sprawdzać trasy, a najlepiej kupić bilety z wyprzedzeniem, by mieć pewność, że nie zostaniemy na lodzie. W niektórych krajach i miastach od metra bezpieczniejsze będą taksówki (i o wiele tańsze niż w Polsce!).
- klimat i pogoda – warto się w ten temat zagłębić i poczytać o spodziewanej temperaturze, wilgotności i opadach w okresie, w którym planujemy wypoczynek. W egzotycznych krajach na pewno będzie gorąco, więc trzeba się odpowiednio przygotować kupując dziecku ubrania, nakrycia głowy i kremy z filtrem. Nie jest też raczej dobrym pomysłem wybieranie się do danego regionu w miesiącu, w którym temperatury są tam najwyższe w całym roku.
- opieka zdrowotna – jaki jest do niej dostęp w każdym z miejsc, jakie planujemy odwiedzić? To trzeba sprawdzić i poczytać o każdym z miast i każdej miejscowości,w której będziemy się zatrzymywać. Z pewnością uspokoi nas, że w razie sytuacji awaryjnej wiemy gdzie się zgłosić.
- apteczka – podróżna apteczka to temat na cały osobny artykuł! Jeśli wyjeżdżamy z dzieckiem najlepiej skompletować ją z lekarzem pediatrą. Przede wszystkim należy ubezpieczyć się w razie wystąpienia rewelacji żołądkowo-jelitowych (u wszystkich, nie tylko u dziecka!), które dość często zdarzają się podczas dalekich podróży. Oprócz tego dobrze będzie zabrać leki na przeziębienie i katar, przeciwbólowe, przeciwalergiczne, przeciwgorączkowe, termometr, coś do odkażania (nie tylko ranek, ale i powierzchni!), plasterki, elektrolity, probiotyki, coś co ukoi w przypadku oparzeń słonecznych i coś na ukąszenia.
- ubezpieczenie – podróżując na własną rękę koniecznie należy pamiętać o odpowiednim ubezpieczeniu. Jeśli wyjeżdżamy z dzieckiem, dobrze jest dopłacić do nieco droższego pakietu.
- rozsądne wybory – innymi słowy – należy minimalizować ryzyko – dziecko m.in. nie powinno jeść ulicznego jedzenia, pić wody z lodem lub wody niewiadomego pochodzenia (tylko butelkowana). Należy też wybierać jakościowo dobre noclegi, nie ryzykować jeśli na zewnątrz panuje upał i upewnić się czy w okolicy, w której się zatrzymamy będzie np. sklep.