Rzeczy, z których trzeba zrezygnować przed badaniami w ciąży

Jak należy się przygotować do badań, wykonywanych w czasie ciąży? Z czego należy zrezygnować na dzień lub dwa przed badaniem? Sprawdź!

kobieta w ciąży ze zdjęciem usg


Podziel się na


Niektóre badania wymagają specjalnego przygotowania. Przykładowo, morfologia musi być wykonywana na czczo, a cytologia – po co najmniej jednodniowej wstrzemięźliwości seksualnej. O czym jeszcze należy pamiętać zanim udamy się badania w czasie ciaży?

Seks

Ciąża nie jest przeciwskazaniem do współżycia – o ile przebiega prawidłowo, a kobieta czuje się dobrze i rzeczywiście ma ochotę na zbliżenie (to bardzo ważne kryterium!) Z seksu trzeba jednak zrezygnować przed badaniem cytologicznym, badaniem czystości pochwy, posiewu z pochwy i odbytu (najlepiej już na 2 – 3 dni przed wizytą).

Jeśli w planach jest pobranie moczu do analizy, wówczas ze współżycia należy zrezygnować na dzień przed pobraniem próbki.

Zimna woda

Tuż przed pobraniem próbki do analizy moczu należy unikać mycia się w zimnej wodzie – mocz do badań laboratoryjnych powinien być pobrany po dokładnym umyciu zewnętrznych narządów płciowych przy użyciu ciepłej wody.

Płyn, żel do higieny intymnej

Nie należy ich stosować w dniu poprzedzającym pobranie próbki na posiew z pochwy i odbytu. Przed pobraniem moczu do analizy nie należy stosować środków dezynfekujących i odkażających.

kobieta w ciąży

Wysiłek fizyczny

W czasie ciąży w ogóle nie jest on wskazany, ale przed pobraniem moczu do analizy – szczególnie. Także krew do badania powinna zostać pobrana po co najmniej kilkuminutowym odpoczynku. Nie należy się wysilać również przed mierzeniem ciśnienia (co najmniej 10 minut).

Jedzenie

Przed wykonaniem morfologii krwi konieczne jest pozostawanie na czczo (jeśli badanie wykonywane jest rano) lub bez jedzenia przez co najmniej osiem godzin. Tyle samo czasu nie należy spożywać jedzenia przed badaniem stężenia glukozy we krwi oraz wykonaniem testu obciążenia glukozą. Istnieją też badania, przed którymi nie należy spożywać konkretnych produktów – ich kolor lub skład mógłby zafałszować wyniki. Przed pobraniem próbki moczu nie należy jeść produktów, które mogłyby zabarwić mocz, np. buraków, marchwi czy jagód.

Przed wykonaniem badania na toksoplazmozę, zaleca się unikać produktów bogatych w tłuszcze, a w przypadku analizy poziomu glukozy, cholesterolu, trójglicerydów czy leukocytów poprzedniego dnia zaleca się powstrzymanie od spożywania potraw tłustych i słodkich. Także na dzień przed badaniem USG obowiązuje dieta lekkostrawna, nie wzdymająca, a na 6 godzin przed badaniem zaleca się zupełną rezygnację z posiłków – USG w ciąży powyżej 11 tygodnia nie wymaga przygotowania.

Napoje

Przed mierzeniem ciśnienia należy zrezygnować z picia mocnej herbaty i kawy, ale to zalecenie raczej nie dotyczy przezornych ciężarnych – rezygnują z nich na cały okres ciąży.

Leki dopochwowe

Należy je odłożyć przed wykonaniem cytologii (co najmniej 3 dni), a także na co najmniej 2 dni przed badaniem czystości pochwy.

Witaminy, minerały

Na 3-4 dni przed pobieraniem krwi należy odstawić ewentualne zestawy witamin i minerałów. Wpływ na wyniki mogą mieć szczególnie preparaty, zawierające żelazo. Jeżeli przyjmiemy tabletkę rano, np. godzinę czy dwie przed pobraniem krwi, poziom żelaza przez jakiś czas będzie na dobrym poziomie, po czym spadnie – czego już badanie nie wychwyci.

Preparaty ziołowe

Przed badaniem krwi należy je odstawić, ponieważ wpływają na aktywność enzymów, gospodarkę hormonalną oraz stężenie pierwiastków we krwi.

Antybiotyki

Choć w czasie ciąży stosowanie antybiotyków jest wyjątkowo niewskazane, czasami bywa konieczne. Należy jednak pamiętać, że mogą one zafałszować wyniki badania czystości pochwy. W przypadku, gdy kobieta jest w trakcie antybiotykoterapii, tego typu badania przekłada się na czas po jej zakończeniu.

Pamiętaj, że warunki, jakie należy spełnić, przygotowując się do określonego badania, nie są wymysłem, mającym nam utrudnić ten – i tak dość trudny okres. Mają dać pewność, że otrzymane wyniki są prawdziwe i miarodajne. Nieprzestrzeganie opisanych warunków może bowiem – z dużym prawdopodobieństwem, zafałszować rezultaty badania.