Tatuaż a ciąża

Czy przyszła mama powinna decydować na tatuaż w czasie ciąży lub karmienia piersią? Jakie to może nieść za sobą problemy? Sprawdzamy!

kobieta w ciąży z tatuażem na ramieniu


Podziel się na


Tatuaż – jedna z najpopularniejszych ozdób ciała – niesie za sobą zwykle wiele wspomnień. Ludzie, miejsca, emocje – wszystko, co jest zawarte w tym małym rysunku na skórze, może jednak okazać się kłopotliwe. Szczególnie w tak wyjątkowym stanie, jakim jest ciąża.

Tatuaż w ciąży

Mówi się, że w ciąży wszelkie ważne, wiążące na całe życie decyzje, należy podejmować bardzo rozważnie. Wziąć pod uwagę wszystkie „za” i przeciw”, zastanowić się, czy to dobry moment na podejmowanie nowych działań i postawienie kroku w realizacji postawionego celu czy spełnienia marzenia. Wydaje się, że tatuaż – jako pamiątka na całe życie – należy do takich właśnie decyzji.

Wiele kobiet instynktownie czuje, że ciąża to nie najlepszy czas na udanie się do salonu tatuażu, inne jednak zadają sobie logiczne pytanie: właściwie dlaczego? W końcu prawidłowo wykonany tatuaż w żaden sposób nie powinien zaszkodzić dziecku, w czym więc problem? Odpowiedź może nie być satysfakcjonująca, ale jednak warta zastanowienia: chodzi o możliwe zagrożenia. To znaczy?

kobieta w ciąży z tatuażem na ramieniu

Możliwe zagrożenia

Skrajna reakcja na ból. Ryzyko to dotyczy także tych ciężarnych, które do tej pory nie narzekały na nadwrażliwość – w ciąży bowiem odporność na ból i reakcje na różne bodźce fizyczne są zupełnie inne (czasem większe, czasem wręcz przeciwnie). Odczucia są na tyle indywidualne, że trudno przewidzieć, co zdarzy się podczas zabiegu.

  • Stres. Negatywny wpływ stresu na rozwój płodu jest już poparty badaniami naukowymi. Przyszłe mamy powinny unikać sytuacji stresowych konsekwentnie od początku aż do samego końca ciąży, aby ograniczyć niekorzystne działanie kortyzolu na dziecko, a w zaawansowanej ciąży – nie dopuścić do skurczów i przedwczesnego porodu. Warto pamiętać, że stres w salonie tatuażu może być zupełnie nieuświadamiany.
  • Ryzyko chorób zakaźnych. Czasem nawet profesjonalne na pozór salony tatuażu prowadzone są niedbale, a co gorsza – niehigienicznie. To zaś wiąże się z ryzykiem zakażeń najgroźniejszymi wirusami, przenoszącymi takie choroby jak WZW typu B i C oraz AIDS.
  • Groźne substancje przenikają do płodu. Lekarze do tej pory nie ustalili z całą pewnością, że używany do wykonywania tatuaży atrament jest bezpieczny dla dziecka. Niewykluczone więc, że substancja ta może w skrajnych sytuacjach dotrzeć do płodu i wpłynąć na rozwój jego organizmu.
  • Tatuaż może się „nie przyjąć”. Chodzi o sytuacje, gdy wracająca po porodzie do dawnego stanu i wyglądu skóra niweczy efekt zabiegu. Tatuaż w okolicy podbrzusza, na brzuchu, na łopatkach, dekolcie oraz pośladkach może świetnie prezentować się na rozciągniętej w ciąży skórze, ale „straszyć” już w połogu. Nie jest to, oczywiście, reguła, ale warto mieć to na uwadze, planując lokalizację rysunku.

Wszystkie te zagrożenia mają to do siebie, że mogą, ale nie muszą się wydarzyć. Pytanie, czy w ciąży warto ryzykować…?

kobieta w ciąży z tatuażem na ramieniu

Tatuaż sprzed ciąży

Tatuaż wykonany przed zajściem w ciążę jest o wiele mniej kłopotliwy. Wykonany w „nieinwazyjnych” (nie podlegającym wielkich zmianom ciążowym miejscach, najprawdopodobniej pozostanie nienaruszony.

Większe ryzyko dotyczy rysunków zlokalizowanych na brzuchu i tuż pod nim. Choć to, czy tatuaż się rozejdzie, zależy od skóry i jej predyspozycji do radykalnych zmian, są to miejsca najbardziej narażone na „skórne wpadki”. Mowa, oczywiście, o popularnych w ciąży rozstępach, które powstają nawet bez tatuaży, ale w ich towarzystwie – o wiele częściej. Warto mieć na uwadze ten fakt podczas podejmowania decyzji o zrobieniu sobie tatuażu przed planowaną ciążą.

kobieta w ciąży z tatuażem na ramieniu