Przedszkole dla dziecka – czym się kierować przy jego wyborze?

Rekrutacja do przedszkoli trwa. Jakie kryteria warto brać pod uwagę, wybierając przedszkole dla dziecka?

dzieci bawią się na podłodze w przedszkolu


Podziel się na


Rekrutacja do przedszkoli trwa. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, wybierając przedszkole dla dziecka.

Lokalizacja przedszkola

To oczywiste, że rozglądając się za przedszkolem dla dziecka, w pierwszej kolejności sprawdzamy placówki w najbliższej okolicy. Chociaż lokalizacja nie powinna być kryterium decydującym o wyborze przedszkola, na pewno ten czynnik ma znaczenie i  – co warto podkreślić – nie zawsze placówka zlokalizowana bliżej okaże się w ostateczności bardziej dostępna.

W pierwszej kolejności zastanówmy się, kto i w jaki sposób, będzie zaprowadzał dziecko do przedszkola. Jeśli przykładowo mama czy tata będzie je odwozić samochodem w drodze do pracy, to lepszym wyborem będzie placówka zlokalizowana nieco dalej, ale z parkingiem, niż ta zlokalizowana blisko domu, ale w miejscu, gdzie trudno zaparkować. Jeśli planujemy chodzić do przedszkola piechotą, długa trasa może być dla dziecka trudna do pokonania – zwłaszcza wczesnym rankiem i zimą, podczas niesprzyjających warunków pogodowych. W tym wypadku trudno ukrywać, że „im bliżej, tym lepiej”.

Profil przedszkola

Dawno już minęły czasy, kiedy przedszkole było po prostu miejscem pobytu dziecka w czasie pracy rodziców. Dzisiaj, oprócz tradycyjnych placówek, nieskupiających się na żadnym konkretnym podejściu edukacyjnym i wychowawczym, mamy szeroki wybór przedszkoli o konkretnym profilu.

Są więc przedszkola sportowe, językowe, artystyczne czy też przedszkola realizujące alternatywne programy: przedszkola Montessori, przedszkola leśne czy przedszkola waldorfskie. Nawet jeśli nie słyszeliśmy wcześniej o takich placówkach, warto o nich poczytać przed dokonaniem wyboru przedszkola dla swojego dziecka. Być może któreś z nich okaże się zgodne z naszym podejściem do życia? Możliwe, że taka placówka zlokalizowana jest w dogodnym dla nas miejscu (np. w okolicach miejsca pracy) i okaże się lepszym wyborem, niż tradycyjne przedszkole usytuowane blisko domu.

dziecko bawi się na podłodze klockami

Rodzaj przedszkola

Istnieją trzy ogólne rodzaje placówek przedszkolnych: samorządowe, publiczne oraz niepubliczne. Wiele osób już na wstępie wyklucza te ostatnie z uwagi na wiążące się z nimi opłaty. To prawda – w przedszkolach niepublicznych oprócz opłaty za wyżywienie dziecka, które obowiązują we wszystkich placówkach, liczyć się też musimy z czesnym. To kwota, którą uiszczamy każdego miesiąca, a jej wysokość jest bardzo różna – od kilkuset do ponad tysiąca złotych.

Przedszkola samorządowe i publiczne oferują kilka godzin bezpłatnych, a za pozostałe naliczają opłatę w wysokości 1,14 zł za każdą rozpoczętą godzinę. Przedszkole samorządowe najczęściej mieści się we własnym budynku, przedszkole publiczne może być zlokalizowane w lokalu usługowym, domu jednorodzinnym czy innym, odpowiednio przystosowanym lokalu. Zajęcia dodatkowe w przedszkolu samorządowym są z reguły opłacane odgórnie, podczas gdy w publicznym trzeba za dnie dodatkowo zapłacić.

dzieci bawią się w przedszkolu

Opinie na temat przedszkola

To chyba kryterium najważniejsze, choć warto na pewno potraktować je rozważnie. Każdy z nas, rodziców ma inne oczekiwania co do przedszkola. Różnią się też nasze dzieci – mają inne potrzeby, inną wrażliwość, inaczej się rozwijają. Nie zawsze to, co będzie dobre dla dziecka sąsiadki, sprawdzi się też w naszym przypadku. Warto więc ostrożnie podchodzić zwłaszcza do opinii jednostkowych, bardzo różniących się od reszty. O zdanie warto pytać znajomych rodziców (nawet jeśli ich dziecko nie chodzi do danej palcówki, być może ktoś z bliskich im osób posłał tam swoją pociechę), sprawdzać opinie w internecie, podpytywać na lokalnych grupach rodziców w mediach społecznościowych.

Najważniejsza opinia na temat przedszkola to jednak ta, którą wyrobimy sobie sami. I choć tę rzetelną będziemy mogli wydać dopiero po jakimś czasie uczęszczania dziecka do placówki, warto wybrać się do niej jeszcze na etapie rekrutacji. Ocenić osobiście warunki lokalowe, w razie możliwości porozmawiać z kadrą, przyjść razem z dzieckiem na dni otwarte i zobaczyć, jakie wrażenie na nim samym zrobi placówka.

dzieci bawią się na podłodze w przedszkolu

Niestety, ostateczny wybór przedszkola w wielu przypadkach nie należy do nas. Jeśli nie spełniamy określonych kryteriów, za które przyznawane są punkty w czasie rekrutacji do przedszkoli samorządowych, trudno liczyć na miejsce, o które często ubiega się kilkanaścioro dzieci jednocześnie.

W niektórych przedszkolach publicznych rekrutacja odbywa się na podobnych zasadach do placówek samorządowych, inne prowadzą rekrutację samodzielnie i wprowadzają swoje własne kryteria. Z pewnością warto złożyć wnioski do kilku placówek i w razie gdyby ta wybrana przez nas okazała się nieosiągalna, mieć jakąś alternatywę. Pamiętajmy też, że w rekrutacji uzupełniającej często wymagane jest powtórne złożenie wniosku i potwierdzenie chęci ubiegania się o zwolnione miejsce. Warto pilnować terminów!