10 rzeczy, które każdy tata powinien zrobić tuż przed narodzinami dziecka

Okres tuż przed rozwiązaniem bywa pełen emocji. Niedługo wasza rodzina się powiększy! Pojawia się sporo pytań i wątpliwości. Czy pamiętaliście o wszystkim? Czy macie wszystkie potrzebne dla maluszka rzeczy?Podziel się na


Na pewno niczego nie brakuje? Jesteście gotowi? Do tego dochodzą obawy o przebieg porodu, kwestia samopoczucia przyszłej mamy… Na pewno macie sporo na głowie. Spieszymy zatem z pomocą – oto lista rzeczy, które przyszły tata powinien zrobić najlepiej jeszcze przed narodzinami dziecka!

Dowiedz się jak najwięcej

To ostatni moment na zgromadzenie wiedzy na temat potrzeb niemowlaka i tego, w jaki sposób zajmować się nim w pierwszych miesiącach życia. Jeśli jeszcze nie wiesz nic na temat karmienia na żądanie, kolek, pielęgnacji malucha – najwyższy czas uzupełnić braki. Jasne, partnerka może odpowiadać na twoje pytania, ale pomyśl – będzie zmęczona i na pewno bardzo doceni fakt, że sporo wiesz i nie musi wszystkiego tłumaczyć. Szukaj wiedzy w książkach, u znajomych, którzy mają już dzieci i na sprawdzonych stronach w Internecie.

Sprawdź, czy wyprawka jest gotowa

Twoja partnerka na pewno przygotowała i zdążyła już prawdopodobnie częściowo skompletować wyprawkę dla niemowlaka. W jej skład weszły na pewno ubranka, butelka, ręczniki, kocyk… Nie widziałeś jej jeszcze na oczy? To dobry moment, żeby się jej przyjrzeć i pomóc w kupowaniu najpotrzebniejszych rzeczy. Może dorzucisz też coś od siebie?

Zajmij się skręcaniem łóżeczka

Skręcanie łóżeczka i wszelkich innych tego wymagających mebli to zazwyczaj jedna z ostatnich „poważniejszych” czynności, jakie przed porodem wykonują rodzice. Ostatnia prosta przed porodem to dobry moment na wyciszenie się przy tego rodzaju czynnościach.

Podejmijcie decyzję w sprawie porodu

Chcesz być ze swoją partnerką cały czas, przeżyć poród rodzinny? A może wolisz jednak zrezygnować z uczestnictwa w ostatnim etapie? Zastanów się, a potem upewnij, że ona ma podobne zdanie na ten temat. Jeśli nie, musicie to przedyskutować i podjąć wspólną decyzję.

Wspieraj

Ostatnia prosta przed porodem może być (pewnie nawet jest) bardzo trudna dla twojej partnerki. Na pewno martwi się mniej lub bardziej tym, jak wszystko pójdzie. Jest już zmęczona ciążą, a niektóre dolegliwości ciążowe stają się bardzo uciążliwe. Nic dziwnego, że czasem może bywać zmęczona, niechętna, marudna. Bądź wyrozumiały i staraj się ją wspierać jak tylko możesz. Okazuj jej też czułość, zapewniaj o swoich uczuciach

Wyręczaj partnerkę

Ze względu na powody wymienione w punkcie powyżej, powinieneś w tym okresie starać się wyręczać partnerkę. Jej może być naprawdę ciężko, więc twoja pomoc będzie naprawdę nieoceniona. Zakupy, obowiązki domowe, robienie kolacji… To czas, w którym zdecydowanie powinieneś ją rozpieszczać.

Reperuj, co się da

Cieknący kran? Chwiejący się lekko regał? Szafka, która jest gotowa do powieszenia już od trzech miesięcy? To dobry czas na stanie się Panem Złotą Rączką i wykonanie wszelkich czekających w kolejce drobnych napraw w waszym domu.

Opanuj fotelik samochodowy

Fotelik samochodowy dla maluszka to jeden z ważniejszych zakupów. Musi być przede wszystkim bezpieczny i wygodny. Wybór i późniejszy „montaż” w samochodzie to idealne zadanie dla przyszłego taty. Żeby zdecydować się na ten najlepszy trzeba porównać różne modele, przyjrzeć się wynikom testów fotelików i wybrać ten najbardziej odpowiedni.

Zaplanujcie co się da

Jasne, że większość spraw „wyjdzie w praniu”, ale nie zaszkodzi pomówić o tym, jak widzicie wspólną opiekę nad dzieckiem. Powinieneś widzieć swoje miejsce w całym tym procesie. Dobrze, jeśli twoja partnerka zobaczy, że chcesz się angażować i nie zostawiasz wszystkiego jej, na zasadzie „ty masz urlop macierzyński więc ty zajmujesz się dzieckiem, ja mogę pomagać i asystować”. Omówcie kwestię twojego urlopu tacierzyńskiego, a może i ewentualnego ojcowskiego, porozmawiajcie szczerze jak widzicie swoje role w wychowaniu dziecka i czy macie podobne poglądy na ten temat.

Przygotuj się psychicznie!

Już niedługo zostaniesz ojcem. Może jeszcze teraz nie dociera to do ciebie w pełni, a może myślisz że dociera… Prawda jest taka, że nic nie jest w stanie oddać emocji, które pojawią się w tobie kiedy zobaczysz swojego syna czy swoją córeczkę i pierwszy raz weźmiesz ją lub jego na ręce. Staraj się więc, na tyle, na ile to możliwe przygotować wewnętrznie do roli ojca.